Aktuality a akce

V parku Komenského oslaví svátek porodní asistentky i všeobecné sestry

Park Komenského ve Zlíně se v květnu stane centrem oslav a osvěty zaměřené na profese, které tvoří nejdůležitější pilíř našeho zdravotnického systému. Ústav zdravotnických věd Fakulty humanitních studií UTB ve Zlíně (dále jen FHS UTB) připravil pro veřejnost u příležitosti Mezinárodního dne porodních asistentek a Mezinárodního den sester dva odpolední programy plné užitečných informací, vzájemného sdílení i zábavy. Dne 8. května od 14 do 17 hodin se mohou zájemci z řad veřejnosti v parku zúčastnit setkání pod názvem „Porodní asistentka, těší mě aneb s čím Vám mohu pomoci“. Na happeningu se kromě fakulty spolupodílí také Krajská nemocnice Tomáše Bati, a to konkrétně její Gynekologicko-porodnické oddělení, v čele s vrchní porodní asistentkou Bc. Ivanou Cvičkovou. Jak uvádí jedna z organizátorek akce, pedagožka i porodní asistentka v jedné osobě Mgr. Dagmar Pilíková, „cílem této akce je zvýšit povědomí o této záslužné a nenahraditelné profesi, nabídnout veřejnosti možnost pohovořit osobně s profesionálními i budoucími porodními asistentkami, sdílet zkušenosti a dozvědět se více o bakalářském studijním programu, který fakulta nabízí.“ O dva dny později, tedy 10. května, proběhne na stejném místě od 14 do 17 hodin pod záštitou FHS UTB oslava Mezinárodního den sester. V rámci odpoledního programu si mohou návštěvníci nechat změřit krevní tlak, studentky a studenti Všeobecného ošetřovatelství navíc předvedou ukázky preventivního samovyšetření prsou nebo prostaty a představí zároveň svůj studijní program. Dr. Věra Vránová, která je iniciátorkou akce s úsměvem dodává, že „během setkání se návštěvníci navíc budou moci osobně seznámit také se samotnou Florence Nightingale, která stála koncem 19. století u zrodu moderního ošetřovatelství“. Fakulta humanitních studií UTB ve Zlíně nabízí v oblasti vzdělávání nelékařských zdravotnických profesí tři bakalářské prezenční i kombinované studijní programy. Jedná se o Všeobecné ošetřovatelství, Porodní asistenci a Zdravotně sociální péči. Přestože jsou tyto profese stále spíše ženskou doménou, nejsou v dnešní době mezi nelékařským zdravotnickým personálem žádnou výjimkou ani muži. V souladu s tradicí i současnými trendy tedy zveme všechny, kteří sdílí nadšení pro péči o druhé, ať už se jedná o budoucí studentky, studenty či širokou veřejnost.

Detail článku

Projektové dny: Budoucí učitelky zkouší inovativní přístupy v praxi

Erasmus v praxi

Finští studenti se podělili o dojmy ze stáže v Krajské nemocnici Tomáše Bati