Výstava

Vernisáž a výstava fotografií Miroslava Pokorného a Aleny Pokorné

Srdečně Vás zveme na výstavu fotografií Miroslava Pokorného a Aleny Pokorné, která bude k vidění v Univerzitním centru Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (budova U13). Vernisáž výstavy se uskuteční 23. dubna 2019 v 14.30 hodin. V rámci vernisáže vystoupí soubor barokní hudby Academica Musica Zlinensis. Výstava potrvá do 17. května 2019.

Miroslav Pokorný

Japonské Údolí démonů – Japanese Jigokudani Hell Valley

Japonské Údolí démonů je příhodně pojmenované údolí nad městem Noboribetsu, které leží v jižní části nejsevernějšího japonského ostrova Hokkaidó v oblasti národního přírodního parku Šikocu-Toja. Údolí je typické sopečnou činností, která se projevuje horkými parními zřídly a sirnými potoky. Je vyhledávanou turistickou oblastí, která se rozkládá na ploše 11ha. Údolím protéká mezi obnaženými šedými a hnědými skalami řeka s horkou sirnatou vodou.

Soubor fotografií Miroslava Pokorného, profesora Katedry kybernetiky a biomedicínské techniky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava, přibližuje atmosféru této přírodní kuriozity, představuje pohledy na bublající sirnaté prameny, vařící barevné potoky a z vulkanických průduchů vydechující sirné páry.

Alena Pokorná

Japonské umění kanalizačních poklopů – Japanese Manhole Cover Art

V Japonsku je asi 1700 obcí vybaveno zvláštními barevnými modely litinových desek, které mají zkrášlit veřejná prostranství a upoutat turisty. Jejich ručně vybarvované motivy jsou většinou přebírány z historie, zeměpisu nebo místních zvláštností. Tyto japonské kanálové poklopy jsou velmi populární. V zemi se dokonce pořádají sjezdy fanoušků kanalizačních poklopů, na nichž se někdy sjedou až tisíce účastníků.

Soubor fotografií Aleny Pokorné, referentky ostravské cestovní kanceláře Exim tours, představuje několik takových kuriózních poklopů z měst Sapporo, Hakodate, Beppu, Hirošima, Nagasaki, Himeji a Ósaka tak, jak se s nimi může turista na dlažbě ulic setkat.