Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Dánsko – studium na Via University College

Klára studuje sociální pedagogiku a strávila semestr v Dánsku. Proč si vybrala Dánsko a jak se měla se dozvíte níže.

Proč jste se rozhodla pro studium v zahraničí?

Tak nejdříve jsem podala přihlášku s tím, že jsem nad tím ani moc nepřemýšlela a byla přesvědčená, že to možná ani nevyjde. A ono to vyšlo. Takže potom, co mě Univerzita nominovala jsem hodně bojovala sama se sebou, měla jsem hrozný strach. Ale pamatuji si, že jsem se jednou prostě vzbudila a byla přesvědčená, že to zvládnu a že pojedu. Hlavní motivací bylo opravdu asi to, že jsem chtěla najít samu sebe a taky jsem chtěla hodně poznat právě Dánsko, jelikož mě vždy hodně zajímala jejich filozofie a věděla jsem, že vzdělání i životní úroveň mají opravdu vysokou.

Setkáváte se s jazykovou bariérou?

Hodně jsem se obávala, že mi angličtina bude dělat problém a že se nedomluvím, ale naopak. Tím, že jsme byli všichni na podobné úrovni, dokonce i učitelům občas nějaké to slovo vypadlo, tak jsem se vůbec nebála mluvit. Cítila jsem se vždy příjemně a hlavně jsme si i hodně pomáhali nebo se snažili nějaké slovo, které jsme třeba nevěděli jak říct, říct prostě jinak. Celkově jsme se hodně navzájem podporovali a tím, že jsme mluvili každý den a úplně o všem, tak jsme ke konci v té angličtině začali i přemýšlet a hrozně se nám zautomatizovala.

Jak probíhá klasický den a výuka. Jsou nějaké odlišnosti mezi českým a zahraničním vzděláváním/praxí?

Jako první odlišnost je, že Dánsko nevyučuje v rámci předmětů, ale v rámci modulů, což je spíše takový program, rozfázovaný do týdnů a menších úkolů. Tento systém modulů mi vyhovoval více, než český systém, protože vše co jsme se učili bylo navzájem propojené a dávalo to smysl jako celek. Zásadní rozdíl byl i ten, že jsme se všechnu teorii učili převážně praxí. Pracovali jsme především ve skupinách na různých projektech, prezentacích, posterech, dělali jsme hodně výzkumů a zkoušeli si spoustu technik a metod práce s lidmi. Také jsme potkali spoustu zajímavých lidí v oboru. Cílem mého modulu bylo vlastně vytvořit něco jako podnikatelský plán, který by vyřešil nějaký sociální problém, který jsme měli zjistit právě na základě výzkumů. Tento plán jsme měli prezentovat, obhájit, podložit naučenou teorií a i otestovat v praxi. Tento způsob výuky, kdy jsme my sami přicházeli s nápady a opravdu tvořili něco, co dávalo smysl mě opravdu bavil a hodně mě to posunulo.

Jak byste studium/praxi zhodnotila?

Celkový program, který jsem studovala byl opravdu skvělý, naučila jsem se spoustu nových věcí, způsobů myšlení a potkala spoustu inspirativních lidí. Zažila spektrum různých emocí, ale díky komunitě, kterou jsme si vytvořili jsem měla vždy oporu a pochopení, jelikož jsme všichni prožívali to samé. Navštívila jsem spoustu zajímavých míst, překonala a našla samu sebe. A upřímně si myslím, že by takovou zkušenost měl prožít každý, kdo hledá sám sebe a neví třeba kam chce v životě směřovat.

Co na to Vaše rodina, přátelé? Byli Vás navštívit?

Především pro nás s přítelem bylo odloučení těžké, ale zvládli jsme to. S ním i s rodinou jsme si hodně volali a všichni za mnou přijeli. Všichni mi samozřejmě hodně chyběli a ze začátku pro mě odloučení bylo těžké, bylo to asi jedno z nejtěžších věcí, kterým jsem musela čelit, ale jsem opravdu ráda, že jsem překonala samu sebe a zažila tuto zkušenost, jelikož mě to strašně posunulo.

Co bylo pro Vás nejtěžší a naopak nejlepší?

Nejtěžší pro mě bylo zejména odloučení od rodiny. To jsem nesla opravdu těžce, jelikož jsem typ člověka, co hůře snáší změny a je spíše introvertnější. Takže odjet do úplně nové země, na novou školu a za úplně cizími lidmi a nechat celý můj život tady bylo fakt těžké. Ale zvládla jsem to a jsem opravdu ráda, že jsem tento můj strach překonala.

Nejlepší pro mě asi byl celkový zážitek z Dánska. Především to, že jsem opravdu poznala samu sebe, naučila a zjistila jsem se o sobě spoustu věcí a tak nějak našla cestu k sobě, zjistila jsem kdo jsem bez všech a všeho, co jsem měla tady v Česku. A za to jsem asi nejvíc vděčná.

V čem vidíte přínos ze studia/praxe v zahraničí?

Hlavní přínos studia zahraničí je určitě to, že se vám zlepší anglický jazyk, hlavně v tom, že se přestanete bát mluvit a začnete časem v té angličtině i přemýšlet. Jelikož budete mluvit anglicky každý den, a to jak ve škole, tak v osobním životě.

Také vnímám přínos v tom, že poznáte jiné kultury a příběhy, takže vám tato zkušenost rozšíří povědomí a myšlení o světě, zároveň získáte přátele z různých koutů světa, a to na celý život. Tím, že je ten zážitek tak specifický a děje se v průběhu něj ve vás tolik emocí, strašně vás to všechny spojí a sblíží a ta pouta, které jsem v Dánsku navázala jsou opravdu hluboké a silné.

Zároveň poznáte novou zemi, její kulturu a tradice, poznáte nová místa a jednoduše i jak jsem zmínila výše, poznáte sami sebe a naučíte se o sobě spoustu věcí.

Prezentace ke stažení zde.

Fakulty a součásti

Zavřít