Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Slovinsko – studium na University of Ljubljana

Štěpánka vyjela v letním semestru na univerzitu do Slovinska.

Proč jste se rozhodla pro studium v zahraničí?
Pro studium v zahraničí jsem se rozhodla proto, že jsem chtěla zažít něco nového, vystoupit z komfortní zóny a vyzkoušet si i studium v jiné zemi. Také vím, že kdybych této příležitosti nevyužila, tak bych toho litovala, protože Erasmus byl přínosným zážitkem.

Setkáváte se s jazykovou bariérou?
S jazykovou bariérou jsem se ve Slovinsku moc nesetkala. Překvapilo mě, že většina Slovinců (i v maličkých vesničkách) angličtinu ovládá na velmi dobré úrovni. A když se případně někdy stalo, že někdo z místních nerozuměl, tak jsem využila toho, že je slovinština v některých věcech podobná češtině a domluvili jsme se takovou „jazykovou kombinací“ 😀

Jak probíhá klasický den a výuka. Jsou nějaké odlišnosti mezi českým a zahraničním vzděláváním/praxí?
Běžný den ve škole probíhal podobně jako u nás v Česku – semináře trvaly většinou okolo dvou hodin, vždy mezi nimi byl dostatek času na přesun na další hodinu atd. Rozdílem bylo to, že předměty byly více praktické (měli jsme různé výlety, projekty, praktické ukázky, hosty, kteří nám přednášeli, praktické zkoušení různých metod, než jen teorie atd), z celkových sedmi předmětů jsem měla jen jeden, který byl „čistě teoretický“. Ovšem takto jsou předměty nastavené hlavně pro Erasmus studenty – Slovinští studenti nám záviděli a říkali, že nevěří, že se u nich na fakultě něco takového učí, že oni mívají předměty hlavně teoretické.

Jak byste studium/praxi zhodnotila?          
Studium v zahraničí bych zhodnotila velmi pozitivně, přineslo mi opravdu hodně zkušeností, zážitků, a hlavně nových přátel.

Co na to Vaše rodina, přátelé? Byli Vás navštívit?
Rodina i přátelé mě ve výjezdu velmi podporovali a během Erasmu mě někteří i navštívili, což bylo hezké zpestření. Také jejich návštěva byla fajn v tom, že jsem jim mohla ukázat své oblíbená místa, školu, kamarády, takže poznali alespoň část mé nové reality a nemuseli si to všechno jen představovat z vyprávění.

Co bylo pro Vás nejtěžší a naopak nejlepší?
Nejhorší pro mě bylo pravděpodobně nalezení ubytování – koleje ve Slovinsku mají poměrně malou kapacitu a najít soukromé ubytování je poměrně složitý proces. Ubytování jsem tak hledala na různých webových stránkách a Facebook skupinách, ale velice často se stane, že vám napíšou podvodníci a tváří se opravdu věrohodně. Naštěstí jsem podvodníkům neuvěřila, a nakonec bydlela v Erasmus domě, kde jsem měla soukromý pokoj.
Nejlepších věcí bylo na Erasmu mnoho, ale kromě nezapomenutelných zážitků a přátel bych chtěla vyzdvihnout jejich stravovací systém pro studenty – Študentski boni. Slovinci nemají menzu, jako máme my, ale aplikaci, ve které každý měsíc dostane student kredity (asi 25 měsíčně), které pak může využívat po celém městě v restauracích, které s touto aplikací spolupracují. Tyto kredity zajišťují studentům slevu na jídlo (asi 3,5 eura). Každý student může využít 2 kredity denně, a to v rozmezí 4 hodin (takže třeba na oběd a večeři). Tento systém mě velmi mile překvapil, protože jsme v některých restauracích mohli mít jídlo zdarma anebo opravdu bohaté, velké porce za malou cenu.

V čem vidíte přínos ze studia/praxe v zahraničí?
Přínosem pro mě je určitě posun v angličtině – více si po Erasmu v mluvené angličtině věřím. Dále samozřejmě zkušenosti a kontakty téměř po celém světě. Také je pro mě přínosem uvědomění toho, že jsem zvládla sama na sebe být půl roku v zahraničí, v ze začátku neznámém prostředí, s novými lidmi apod., což pro mě je jakýsi „osobní přínos“.

Prezentace ke stažení zde.

Fotogalerie z ERASMU:

Fakulty a součásti

Zavřít