Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět

Portugalsko – studium na University of Porto

Daniela z Angličtiny pro manažerskou praxi a Kristýna ze studijního programu Sociální pedagogika navštívily Portugalsko.

Kristýna:

Jakou roli hrály obavy o zvládnutí jazyka a dorozumění se?
Obavy jsem neměla, vždy se přece vše nějak zvládne.

Je jazyk bariérou? Co bys doporučila uchazečům o stáž/studium?
Myslím si, že úroveň angličtiny většiny VŠ studentů je taková, že Erasmus zvládnou. Já měla předměty v portugalštině (s nulovou znalostí jazyka) a také se to vydařilo. Rozhodně doporučuji se toho nebát! Se strachem se nikam v životě neposuneme.

Jaká je tvoje zkušenost z pohledu studentky?
Moji zkušenost hodnotím velmi kladně, zlepšila jsem se v angličtině, naučila se trochu portugalsky, mám mnoho nových přátel ze všech koutů světa a jsem si vědoma toho, že zvládnu mnohem více věcí, než jsem zvládala před Erasmem. Obohatilo mě to ve všech oblastech života.

Jak probíhá stáž? Jak vypadá Tvůj pracovní den?/ Jak probíhá studium?
Studium u mě probíhalo prezenční formou. Do školy jsem chodila 3x týdenně na 3 hodiny. Výuka byla v portugalštině, ale profesoři se mi často snažili pomoci alespoň nějakými překlady, shrnutí toho, o čem se právě bavíme. Byli moc rádi za mou zpětnou vazbu a za srovnání témat s ČR. Jeden profesor byl také moc rád, že si vyzkoušel, že inkluze studenta, který nerozumí, není snadná záležitost, ale musím říci, že se s tím popasoval velice pěkně.

Co je na stáži/na studiu nejtěžší a co tě naopak mile překvapilo?
Občas pro mě bylo nejtěžší pracovat ve skupinových aktivitách/ pracích. Chtěla jsem často pomoci více, ale jazyková bariéra nám dělala problém – někteří spolužáci neuměli moc dobře anglicky. Na druhou stranu ale musím podotknout, že tam bylo také několik studentů, kteří se mi snažili pomoci, jak jen mohli. Překvapením pro mě byly také závěrečné zkoušky – byly všechny formou essaye, na kterou jsme měli čas 3 hodiny. Pro mě to bylo asi mnohem lepší, než odpovídat na otázky u testu.

Jak je to s volným časem?
Volného času jsem tam měla mnoho, ale rozhodně mi to nevadilo. Neměla jsem po dlouhé době žádnou brigádu při škole, takže jsem věnovala hodně času sobě, poznávala sebe a město a surfovala. Oceán mě zabavil.

Jak je to s výukou na fakultě během stáže? (myšleno tak, jestli byly problémy se splněním povinností, např. s plněním povinných praxí apod.. jestli je nutno něco dostudovat atd….) – co bylo nutné udělat předem a pak během výjezdu a po návratu?
Já jsem vyjížděla na pobyt v zimním semestru, protože tam zrovna nemáme období praxí. V letním semestru by to bylo asi složitější s vyřizováním.

Šla bys do toho znovu? Rozhodně ano.
Jak bys motivovala ostatní studentky a studenty k výjezdu na stáž? Nebojte se a vyjeďte. Zážitky a zkušenosti vám nikdo nevezme a ta příležitost, že bydlíte skoro půl roku v zahraničí a škola vás při tom podporuje slušným stipendiem, je skvělá.

Daniela:

Co Tě přimělo k podání přihlášky na stáž/studijní pobyt?
Už od dlouho jsem přemýšlela o tom, že bych si chtěla zkusit žít v zahraničí, takže Erasmus byl pro mě nejlepší volba. Také jsem věděla, že to bude určitě skvělý zážitek, poznám spoustu lidí z různých zemí a osamostatním se a všeobecně mě to posune o krok dál.

Jakou roli hrály obavy o zvládnutí jazyka a dorozumění se?
Nad tímto jsem před výjezdem vůbec nepřemýšlela, studuji Angličtinu pro manažerskou praxi, takže angličtina pro mě problém nebyla, jakmile jsem se dozvěděla o mojí nominaci do Portugalska, stáhla jsem si aplikaci Duolingo a začala jsem se učit portugalsky, abych po příjezdu uměla alespoň základní slovíčka a fráze.

Je jazyk bariérou? Co bys doporučila uchazečům o stáž/studium?
Myslím, že tomu tak v Portugalsku není, i když jsem neuměla portugalsky a místní třeba neuměli anglicky, snažili se se mnou domluvit a pomoct mi, když jsem potřebovala. Musím říct, že jsem se do takové situace mockrát nedostala, protože většina Portugalců mluvila velmi dobře anglicky. Pokud má někdo problém s angličtinou, myslím, že právě Erasmus je super cesta k tomu přestat mít strach z mluvení. Takže bych doporučila jet na Erasmus, popřípadě si stáhnout aplikaci Duolingo, díky které je možné se efektivně naučit základy jakéhokoliv jazyku.

Jaký je tvoje zkušenost z pohledu studentky?
Moje zkušenost je celkově skvělá, naučila jsem se spoustu soft skills a poznala jsem více sama sebe, zkusila si žít v cizí zemi, osamostatnila jsem se a určitě bych tuto zkušenost zopakovala!

Jak probíhá stáž? Jak vypadá Tvůj pracovní den?/ Jak probíhá studium?
Z každého předmětu jsem měla 2-3 semináře týdně, 1 předmět jsem měla v portugalštině. Přednášky jsme neměli, pouze semináře, které byly hodně interaktivní a vždy jsem si z nich něco odnesla. Jazykové semináře (němčina a angličtina) byly na velmi vysoké úrovni, z toho jsem byla opravdu nadšená. V každém jazyce jsme si mohli vybrat úroveň, v zimním semestru to bylo A1.1, A2.1, B1.1. Semináře většinou začínaly v 11:30 a později. Nebylo potřeba se nějak více připravovat do školy doma, pouze v němčině jsme měli domácí úkoly, které zabraly tak 5 minut. Také bylo možné mít až 10 absencí, ale pokud měl student více, moc se to neřešilo, to stejné s chozením včas, občas seminář začínal o 15-20 minut později.

Co je na stáži/na studiu nejtěžší a co tě naopak mile překvapilo?
Nejtěžší pro mě byl pravděpodobně předmět Phonology and Morphology, který byl celý v portugalštině, o portugalském jazyce, takže jsem musela pochopit portugalské časy, výslovnost, stavbu slov,… Bylo to opravdu náročné, ale naštěstí jsem předmět zvládla i lépe než někteří Portugalci. Mile mě však překvapila kvalita výuky ostatních předmětů, jako třeba němčina, díky které mi teď nedělá problém si s někým v němčině popovídat.Také mě překvapila velmi vysoká úroveň angličtiny, kterou všichni spolužáci a vyučující mluvili.

Jak je to s volným časem?
Měla jsem více volného času než ve Zlíně, a díky tomu jsem měla čas na aktivity jako je surf, dále koníčky, na které jsem v ČR neměla tolik času, jako například malování a také jsem samozřejmě hodně svého volného času využila na cestování, což bylo asi to nejlepší.

Jak je to s výukou na fakultě během stáže? (myšleno tak, jestli byly problémy se splněním povinností, např. s plněním povinných praxí apod.. jestli je nutno něco dostudovat atd….) – co bylo nutné udělat předem a pak během výjezdu a po návratu?
Před výjezdem bylo potřeba si najít předměty, které budu studovat, podepsat learning agreement a účastnickou smlouvu, zařídit pojištění, Euro účet, zarezervovat si ubytování a koupit letenku.
Po příjezdu je potřeba si na zahraniční univerzitě potvrdit confirmation of arrival a zaslat na naši univerzitu a případně si udělat změny v learning agreement, na to je však čas cca do konce září.
Výuka na fakultě byla skvělá, musím říct, že v mnoha ohledech mi vyhovovala více než na UTB, na zkoušky jsem se totiž nemusela téměř vůbec učit, protože jsem si všechno pamatovala ze seminářů. To bylo ale pouze u předmětů v angličtině nebo v němčině. Věřím, že by tomu tak bylo i u předmětů v portugalštině, kdybych uměla portugalsky, ale tam byl problém, že jsem hlavně ze začátku ničemu nerozuměla a vůbec jsem tak nevěděla co se na semináři řeší. Během listopadu jsem si však docela zvykla a začala jsem trochu rozumět. Nakonec jsem i zkoušku psala s portugalským zadáním. Udělala jsem však jednu chybu a to takovou, že jsem si hned v září nezměnila v learning agreement předmět Introduction to English Literature and Culture, který byl celý v portugalštině a seminář byl pojmutý pouze formou výkladu učitele bez prezentace, takže jsem se opravdu neměla čeho chytit a vyučující mi řekl, že na semináře nemusím chodit, že stačí když přijdu na zkoušku. Tak jsem tam tedy nechodila, ale nedostala jsem žádné materiály a učila jsem se na tuto zkoušku opravdu hodně, bohužel jsem to však neudělala. Ve Zlíně si tak budu muset dostudovat 2 předměty, (Tento předmět byl za 6 kreditů a tolik žádný náš předmět nemá) ale beru to pozitivně, protože alespoň budu mít předmět, který bude potřeba u státnic.
Takže doporučuji studentům, aby si zapsali pouze předměty v jazyce, který znají, (Suitable for English speaking students = portugalština) a pokud není moc možností, tak je důležité, aby měl vyučující na semináři alespoň prezentace, které si budete moct překládat, abyste měli alespoň trochu přehled o tom, co se na seminářích probírá.
Po příjezdu jsem nechala na portugalské univerzitě podepsat confirmation of departure, který jsem zaslala paní Býmové, společně s transcript of records.

Šla bys do toho znovu? Určitě! V navazujícím studiu určitě plánuji znovu vyjet na Erasmus.

Jak bys motivovala ostatní studentky a studenty k výjezdu na stáž?
Jeďte, protože nejen že si vyzkoušíte, jaké je to žít v cizí zemi a studovat na zahraniční univerzitě, poznáte nový způsob výuky, zdokonalíte se v jazyce, najdete si přátele z celého světa, ale také získáte spoustu nových příležitostí, vlastně už jen díky tomu, že budete mít v životopisu, že jste byli na Erasmu. Především vám to však nejspíš změní život v tom nejlepším smyslu! Poznáte sami sebe a budete si o hodně víc věřit! To, jak se posunete díky Erasmu za půl roku, by vám v Česku nejspíš trvalo mnohem déle.

 

Prezentace ke stažení zde.

Fakulty a součásti

Zavřít