Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
Erasmus v praxi

Finští studenti se podělili o dojmy ze stáže v Krajské nemocnici Tomáše Bati

Praktické stáže i studijní pobyty v zahraničí jsou skvělým bonusem, jehož je třeba v průběhu vysokoškolského studia využít. Program Erasmus+ nabízí tyto možnosti také recipročně zahraničním studujícím, kteří naopak hledají další příležitost pro svůj odborný a osobní rozvoj u nás. Jako dobrý příklad této praxe můžeme uvést praktickou stáž dvou finských studentů, Joonase a Kaipa, z Tamperské univerzity. Studenti všeobecného ošetřovatelství si v rámci programu Erasmus+ vybrali spolupráci s Fakultou humanitních studií, která jim zprostředkovala praktickou stáž v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.

Česká republika pro ně byla jasnou volbou. Ocenili především pestrou nabídku v oblasti zdravotnického vzdělávání i přístup FHS, která jim navíc umožnila absolvovat stáž pouze v anglickém jazyce a nevyžadovala hlubší znalost češtiny. Během pobytu ve Zlíně získali Joonas a Kaipo nové praktické dovednosti a osobně si vyzkoušeli některé zdravotnické výkony, k nimž se doposud ve Finsku nedostali. Prošli celou řadou oddělení od Urgentního příjmu, přes Chirurgii, oddělení Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, až po Gynekologicko-porodnické oddělení. Široký záběr stáže jim umožnil udělat si o českém zdravotnictví jasnější představu a porovnat zdravotnické systémy obou zemí. Jak uvádí, finské i české zdravotnictví je v mnoha ohledech srovnatelné, přesto si všimli i několika klíčových rozdílů jako je vyšší úroveň digitalizace ve Finsku či bezplatné zdravotnictví v České republice.

Při práci v nemocnici čelili také několika výzvám, a i když to zřejmě nečekali, tou nejtěžší překážkou pro ně byla jazyková bariéra. Nakonec se však s tímto problémem dokázali vypořádat a velmi ocenili přátelskou atmosféru i podporu, kterou jim zdejší zdravotnický personál poskytl.

A jaký dojem udělaly na Joonase a Kaipa město Zlín, naše univerzita nebo stáž v nemocnici? S tím se nám svěřili během krátkého rozhovoru:
„Náš první dojem z místní nemocnice byl velmi dobrý. Všichni zaměstnanci byli i přes jazykovou bariéru velmi ochotní a přátelští. Největší výzvou byla samozřejmě naše nedostatečná znalost českého jazyka a také systém 12hodinových směn, na které jsme si museli nějakou dobu zvykat, protože v tomto režimu ve Finsku nefungujeme.“

V nemocnici jste strávili dva intenzivní měsíce. Co jste si za tuto dobu stačili vyzkoušet? Získali jste nějaké nové zkušenosti?
„Určitě se nám podařilo zdokonalit se v některých dovednostech a zdravotnických výkonech. Procvičili jsme si například důkladně katetrizaci a odběr vzorků krve. Ve Finsku jsme dosud při praxi nenavštívili některá oddělení a bylo zajímavé získat první zkušenost právě zde ve Zlíně. Zaujaly nás rovněž pracovní metody a přístupy sester na různých odděleních. Velkým přínosem byla rozhodně účast při několika operacích, z nichž musíme vzpomenout alespoň robotickou operaci břicha, při které jsme doslova nahlíželi chirurgovi přes rameno.“

Postřehli jste nějaké zásadní rozdíly mezi finským a českým zdravotnickým systémem?
„Obecně je to docela podobné. Oba mají stejné služby a vybavení. Pokud se na to podíváme z administrativního hlediska, finský zdravotní systém je více digitalizovaný, ale bylo nám řečeno, že se na digitalizaci v Baťově nemocnici postupně pracuje. Velmi nás však překvapilo, že je zdravotní péče v České republice většinou zdarma, zatímco ve Finsku je zpoplatněna.“

Uvedli jste, že největší překážkou byla při práci jazyková bariéra. Jak jste tento problém zvládli?
„Bohužel mluvíme velmi málo česky a před odjezdem jsme se naučili pouze pár základních frází. Rádi bychom více komunikovali s pacienty, ale kvůli tomuto deficitu jsme nebyli schopni vyjádřit pacientům své emoce a potřebnou empatii. Myslíme si, že kolegové angličtinu do jisté míry ovládají, ale nenašli často odvahu nás oslovit. Komunikovali jsme tedy většinou prostřednictvím našeho mentora, proto bychom zahraničním zájemcům o stáž doporučili předem absolvovat úvodní kurz českého jazyka.“

Jak byste popsali kulturní rozdíly mezi Finskem a Českou republikou?
„Ve skutečnosti zde žádné šokující kulturní rozdíly neexistují. Vtipně říkáme, že Finsko má kulturu masa a brambor, a je to prakticky stejné i tady. Samozřejmě kvůli geografické poloze je Česká republika kulturně více propojena se svými sousedními zeměmi, zatímco Finsko je trochu izolované na severu.“

Jaké aktivity nebo místa ve Zlíně a jeho okolí vás nejvíce zaujaly?
„Líbí se nám klidná atmosféra malého města. Vnímáme rovnováhu mezi městskými částmi a přírodou a líbí se nám, že většina věcí je v docházkové vzdálenosti. Veřejná doprava je velmi dobrá i v případě, že se potřebujete dostat trochu dál z centra. Zlín je také překvapivě dobré výchozí místo, pokud chcete snadno vycestovat do jiných vzdálenějších hlavních měst ve střední Evropě.“

Jak uvedl proděkan Fakulty humanitních studií UTB a koordinátor těchto stáží PhDr. Mgr. Petr Snopek, PhD. MBA, díky spolupráci s Krajskou nemocnicí Tomáše Bati nejsou stážisté ze zahraničí v nemocnici poprvé ani naposled. „Na podzim loňského roku podobnou stáž úspěšně absolvovaly studentky z Francie a už nyní jsme zaznamenali enormní zájem pro nadcházející akademické semestry.”

Fakulty a součásti

Zavřít