Noc vědců

Noc vědců bude online i s příspěvkem FHS

Noc naplněná oblíbenými vědeckými radovánkami se opět blíží a letos si ji od 27. listopadu užijete přes internet z pohodlí vašeho domova. Za zlínskou univerzitu do programu přispěla i Fakulta humanitních studií s přednáškou QUO VADIS, PŘEKLAD? ČLOVĚK VS. STROJ. Tato přednáška je součásti série „10 minut o vědě“, ve které Vám zkušená překladatelka a akademická pracovnice z Ústavu moderních jazyků a literatur dr. Katarina Nemčoková přiblíží, jak to s tím překladem vlastně je.

Online přednáška dostupná od pátku 27. listopadu: QUO VADIS, PŘEKLAD? ČLOVĚK VS. STROJ

Potřebujeme ještě lidské překladatele? V prezentaci se dozvíte, co je strojový překlad, jak a proč vznikl a kam směřují jeho kroky. Naleznete odpovědi na otázky, v čem se strojový překlad liší od asistovaného překladu, v čem je lepší než ten lidský, v čem pořád výrazně zaostává, a proč mají překladatelé z vývoje v strojovém překládání radost. V závěru nakoukneme i pod pokličku nejnovějších směrů ve vývoji strojového překladu a jeho opětovnému posunu blíž k lidské činnosti. Přednáší PhDr. Katarína Nemčoková, Ph.D. z Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Veškerý obsah vytvořený nejen UTB, ale všemi zapojenými vědeckými i vysokoškolskými institucemi ČR, bude dostupný od 27. listopadu 2020 na webových stránkách Noci vědců. Zároveň nezapomeňte sledovat i aktuality na facebookové události nebo instagramu Noci Vědců, ať vám nic neunikne.