A Talk with Cathy Casserly

Cathy Casserly obhajovala Open Science na UTB

Ve čtvrtek 12. září 2019 navštívila Fakultu humanitních studií UTB ve Zlíně inovátorka a obhájkyně principů otevřené vědy (Open Science), otevřeného přístupu (Open Access) a otevřeného vzdělávání (Open Education) Catherine M. Casserly, Ph.D., která hovořila o otevřené vědě a globálních trendech ve sdílení dat ve vědě a vzdělávání. Beseda se uskutečnila v posluchárně Vzdělávacího komplexu FHS, která byla zaplněna doktorandy i akademickými pracovníky z celé univerzity.

Cathy Casserly mluvila o vlivu digitalizace na vydavatelství i univerzity. Jednou z ožehavých otázek, kterých se dotkla, byla finanční náročnost spojená s přístupem ke kvalitnímu výzkumu, odborné literatuře a sdílení dat. S růstem cen za učebnice a odbornou literaturu, monografie a články umožnuje přístup Open Access rychlé a snadné sdílení výsledků výzkumu, získávání vzájemných recenzí (peer review) a rovněž pomáhá vyhledávat spolupracovníky. Otevřený přístup k učebnicím pak dle výzkumů zvyšuje studijní úspěšnost studentů.

Dr. Casserly také poukázala na výhody licence Creative Commons a její typy, chránící práva výzkumného pracovníka ochotného podělit se o své názory, myšlenky či data. Přestože velké vydavatelské společnosti proti otevřenému přístupu brojí a tento přístup stále naráží i na nedůvěru tradičních hodnotitelů výsledků vědy a výzkumu, trend otevřenosti a transparentnosti dle přednášející postupně vítězí. Nejviditelnějšími výhodami platformy Open Access je rychlé šíření znalostí, výrazně nižší náklady na získávání dat, zkrácení doby vyhledávání spolupracovníků a recenzentů a také snadnější a rychlejší shromažďování citací.

Velmi živá diskuse, která následovala po prezentaci, otevřela otázky týkající se i nevýhod systému, na kterém se snaží parazitovat plagiátoři či predátorské časopisy. Účastníci diskuse se však soustředili na pozitiva systému a poukázali na to, že otevřený přístup má dlouhodobou tradici i na Fakultě humanitních studií – v minulosti v tomto režimu vycházely např. sborníky z konference From Theory to Practice, v současné době je takto vydáván časopis Sociální pedagogika | Social Education. Návštěva dr. Casserly tak byla zakončena souhlasným vyjádřením přítomných posluchačů, že podobné aktivity utvářejí budoucnost akademického výzkumu.