IV. Odborná konference

Konference Paliativní a hospicová péče 8. 10. 2019

Cestou ke smíření

takový byl podtitul 4. odborné konference Paliativní a hospicová péče, kterou 8. října 2019 společně uspořádali PAHOP, Zdravotní ústav paliativní a hospicové péče, z.ú. Uherské Hradiště a Ústav zdravotnických věd Fakulty humanitních studií UTB ve Zlíně. Spolupodíleli se i partneři ze Slovenska, Polska a Rakouska.

Konference se uskutečnila pod záštitou první dámy České republiky paní Ivany Zemanové, Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva práce a sociálních věcí.

Konferencí se organizátoři připojují k celosvětové kampani Nursing Now, kterou vyhlásila Mezinárodní rada sester a Světová zdravotnické organizace. Tato kampaň bojuje za pozdvižení statutu a profilu ošetřovatelství a jejím cílem je zviditelnit význam sester i jiných nelékařských zdravotnických pracovníků a poukázat na jejich přínos pro společnost.

Akce se zúčastnilo 115 odborníků z praxe, ale také akademických pracovníků podílejících se na vzdělávání budoucích zdravotníků a studenti.

Během konference zazněla řada kvalitních příspěvků zaměřených na paliativní péči, ať se jednalo o studie, výzkumy či o zkušenosti z praxe, které byly zvláště cenné. Velkým obohacením byly příspěvky paní Beth Hardy, PhD a pana Janaka Jayawickrama, PhD z Velké Británie, kteří se sice nemohli zúčastnit osobně, ale jejich kontakt s auditoriem byl zprostředkován pomocí skype.

Konference se konala v týdnu, který je věnován v celé České republice mobilním hospicům. Mobilní hospic Ondrášek vyhlásil v tomto roce již 3. ročník kampaně DOMA, ve smyslu podpory umírání v domácích podmínkách. Proč? Protože Doma je základ, Doma  je bezpečí, Doma je rodina, Doma je láska, Doma až do konce, Doma jsou papuče. Ke kampani se připojili pořadatelé i účastníci touto konferencí.

Do organizace konference se zapojilo 10 studentů z Ústavu zdravotnických věd FHS UTB ve Zlíně, kteří velkou mírou přispěli k hladkému průběhu akce, ale také k vytvoření příjemné atmosféry. Studenti tak prokázali nejen zájem o studované obory, ale také sounáležitost s fakultou, kterou důstojně reprezentovali.

„Děkujeme všem studentkám a studentovi Ústavu zdravotnických za vydatnou pomoc, i za to, že byli ve Starém Městě s námi!“, dr. Krátká.