Návštěva z Portugalska

Fakulta humanitních studií hostila seniory z Portugalska

Originální formou se Fakulta humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (FHS) zapojila do internacionalizace; ve dnech 14. – 17. května se zde vzdělávali studenti Univerzity třetího věku (U3V) z partnerské portugalské univerzity v Portu. Centrum jazykového vzdělávání pro ně připravilo týdenní jazykově poznávací kurz v angličtině ENGLISH TOGETHER 50+.

Každé dopoledne se tak 23 frekventantů seznamovalo s Českou republikou, jejími tradicemi a kulturou. Dozvěděli se, jak se u nás slaví Velikonoce či Vánoce, co je Jízda králů, mohli si dokonce i vyzkoušet originální kroje z této slavnosti. V rámci poznávání českého prostředí nechyběl ani košt kvalitní domácí slivovice. V kulinární poznávací oblasti se rovněž teoretická část prolnula s praktickou: švestkové koláče, frgály, svatební koláčky a makové buchty úspěšně konkurovaly portugalským pochoutkám.

Dopolední teoretická výuka pokračovala odpoledne návštěvou zajímavých míst v okolí Zlína. Pro tyto výlety se spojili s českými vrstevníky a společně navštívili historické centrum Olomouce, Květnou zahradu a zámek v Kroměříži. Zážitkem pro ně byla také procházka Zlínem s výhledem z mrakodrapu a prohlídka hostitelské univerzity.

Na poslední dopoledne si portugalští studenti připravili sérii prezentací o své zemi. Tato akce v aule FHS přilákala nejen české účastníky U3V, ale i další zájemce. Dozvěděli se o portugalské historii, tradicích, zajímavostech, atraktivních destinacích či o typické gastronomii, včetně výroby známého portského vína. To také spojilo všechny přítomné při degustaci a zpěvu lidových písní obou národů.

Na závěr převzali účastníci certifikáty o absolvování kurzu z rukou prorektorky UTB Adriany Knápkové a zhodnotili celou akci. Portugalští senioři ocenili možnost seznámit se blíže s jinou kulturou a především poděkovali za profesionální a přitom vstřícný a přátelský přístup hostitelů.

Koordinátorkou akce na české straně byla Jana Semotamová, která ji hodnotí takto: „Jedním dechem jsme se shodli, že se náročná příprava vyplatila. Nadšení účastníků kurzu, jejich snaha dozvědět se co nejvíc, bezprostřední reakce a na závěr i slzičky  stály za tu námahu. To vše ve mně zanechá nesmazatelnou stopu. Byl to výjimečný počin, který v historii univerzity dosud nemá obdoby. Na letošní akci chceme navázat příští rok a hodláme zorganizovat reciproční návštěvu Porta pro zlínské studenty U3V“.