Angličtinu jsme pilovali i o prázdninách

Prázdninová škola angličtiny

Centrum jazykového vzdělávání Fakulty humanitních studií (FHS) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně připravilo na konec srpna tři týdenní prázdninové jazykové kurzy pro šesťáky a sedmáky, pro osmáky a deváťáky, a pro středoškolské studenty.

Účastníci si  mohli v týdnu od 15. do 19. 8. vyladit formu pro další studium angličtiny, odbourat obavy z mluveného projevu, začít konverzovat, zopakovat a procvičit gramatiku i slovní zásobu, a to prostřednictvím komunikačních aktivit ve dvojicích i skupinkách.

„Vloni jsme nabídli dva kurzy, ale ohlas byl tak velký, že jsme je letos rozšířili ještě o jednu věkovou kategorii. Prázdninová škola totiž není myšlena jako klasické doučování. Přibližujeme angličtinu zábavnou formou a snažíme se učit hrou a soutěžemi,“ vysvětlila garantka a zároveň i vyučující univerzitních jazykových kurzů Jana Semotamová.

Skupina nejmladších účastníků zvládla témata prázdnin a cestování, povídali si o oblíbených filmech a hudbě. Dalšími tématy byl sport, jídlo, technologie či zvířata. Nechyběly soutěže, hry a další aktivity zaměřené na komunikaci a spolupráci v týmu. Na závěr si účastníci procvičili nové vědomosti v soutěži „Jeopardy!“, kterou zvládli na jedničku.

Ti starší měli podobná témata – diskutovali, vyjadřovali své názory a pocity a každé téma přineslo něco zajímavého. U cestování se studenti navíc seznámili s artefakty z exotických destinací světa, které si mohli osahat. U stravování poznali zvyky různých zemí. Ochutnali typickou anglickou pomerančovou marmeládu s toastem nebo nadýchaný národní zákusek Pavlova původem z Nového Zélandu. U sportu si dokonce mohli vyzkoušet golf a vytvářeli si své myšlenkové mapy ke svému oblíbenému sportu. Zjistili, že některá gesta mají v různých zemích úplně opačný význam. A bylo toho ještě daleko víc.

Kromě certifikátů a výukových materiálů si všichni odnesli spoustu dárečků – trička, sluneční brýle, batůžky.

Účastníky jsme požádali, aby nám napsali, co si o společně stráveném týdnu myslí, a tady je aspoň zlomek reakcí:

Kurz byl zábavný, naučný, a mé schopnosti v angličtině se o level zlepšily.“

„Dialogy, společné práce, komunikace, všechno je tu naprosto bájo.“

„Kurz byl skvělý – učitelé, zábava.“

„Čekala jsem jenom učení, ale hráli jsme hry, zábavnou formou jsme se naučili víc, jak ve škole. Bylo to super, a příští rok se určitě zase vrátím.“

„Všichni, co se bojí promluvit anglicky, tak tady se to odnaučí. Bylo to lepší, než jsem čekal.“

„Bál jsem se jít do kurzu, ale nakonec jsem šťastný.“

Co k tomu dodat? „Celý náš tým, který se na přípravě a realizaci podílel, je taky šťastný, že si účastníci prázdninovou angličtinu užili společně s námi, že i ti, kteří měli velké obavy, dokázali zábrany v mluvení překonat a odbourat. Je to už druhý ročník, na kterém UTB přivítalo žáky základních a studenty středních škol. Zpětná vazba a fakt, že mnozí z loňských účastníků se přihlásili do kurzu znovu, nás utvrdila v tom, že v našich intenzivních kurzech bychom měli pokračovat. Budeme se tedy opět těšit na příští, třetí ročník netradiční angličtiny,” slíbila organizátorka Jana Semotamová.