Řečníkem na zkoušku aneb Vědecká konference pro žáky

Nadaní žáci ze základních škol a víceletých gymnázií Zlínského kraje si na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je, stát se na chvíli univerzitním profesorem a přednášet v aule na akademické půdě. Tuto jedinečnou příležitost nabídla v pořadí již druhá Vědecká konference pro žáky, která se uskutečnila 26. května 2023 v prostorách Fakulty humanitních studií UTB ve Zlíně.

Podobně jako v uplynulém roce představili děti témata, jež jsou jim blízká a souvisí s jejich zájmem o vědu, technologie či umění. Účastníci prezentovali výsledky svého bádání a aktivit jako jednotlivci či jako tým. Výkony posuzovala porota sestavená ze zástupců fakulty a akademických pracovníků. Hodnocen byl mluvený projev, náročnost tématu, způsob prezentace, ale především odvaha vystoupit před posluchárnou plnou hostů, spolužáků a učitelů.

Úroveň příspěvků převýšila očekávání poroty, děti prokázaly nadstandardní znalosti problematiky i suverénní prezentaci zvolených témat. Představily několik vlastnoručně vyrobených modelů, zaujala např. jaderná elektrárna, sopka nebo vesmír z lega, nechyběla ani ochutnávka domácího chleba. Žáci se zabývaly také palčivými a aktuálními tématy souvisejícími s umělou inteligencí, životním prostředím a přírodními katastrofami, sociálními sítěmi nebo dobýváním vesmíru.