Studenti a akademici: #StandWithUkraine
2. března 2022Fakulta humanitních studií (FHS) se dnes připojila společně s dalšími vysokými školami k aktivitě Pedagogické fakulty MUNI a vyjádřila tak prostřednictvím organizovaného happeningu protest proti ruské vojenské invazi na Ukrajině.
Podobně jako brněnská univerzita navázala v minulosti i FHS s Ukrajinou velmi úzké vztahy a dosud se aktivně podílí na mezinárodním projektu Proměny pedagogických fakult a univerzit pro XXI. století, jehož záměrem je vzájemné propojení a spolupráce mezi ukrajinskými a českými univerzitami a zvýšení kvality přípravy budoucích učitelů i řízení na vybraných ukrajinských univerzitách.
Jak uvádí dr. Gulová z Ústavu zdravotnických věd: „V říjnu jsme na fakultě přivítali skupinu 40 akademiků z dvaceti pedagogických fakult a univerzit. Byli srdečně přijati děkanem fakulty a byla jim nabídnuta spolupráce v rámci vzdělávání i v dalších oblastech. Akademičtí pracovníci FHS se roky podílí na řešení projektu, snaží se o rozvoj inkluze v ukrajinském prostředí a podporu vědy a výzkumu pedagogických a humanitních směrů. Tato spolupráce nyní byla násilně přerušena, ale pro nás i ukrajinskou stranu neskončila“.
V této nelehké situaci soucítíme s našimi zahraničními kolegy, studenty i všemi občany Ukrajiny. Ve středu 2. 3. 2022 ve 12 hodin se proto naši studenti, pedagogové i ostatní zaměstnanci shromáždili v modro-žlutých barvách a se symboly ukrajinské státnosti před budovou FHS, kde drželi minutu ticha za všechny, kteří na Ukrajině bojují i za naši svobodu. Z happeningu byly pořízeny fotografie, které budou zaslány ukrajinským pedagogům jako připomínka toho, že nám jejich osudy a budoucnost nejsou lhostejné.
Akce se zúčastnilo více než 300 studentů a pedagogů FHS. Na úvod se k situaci vyjádřil děkan fakulty Libor Marek, který zdůraznil, že se jako instituce jednoznačně stavíme na stranu nenásilí a odsuzujeme jakoukoli formu agrese a jsme ochotni podpořit nejen naše ukrajinské studenty a pedagogy, ale všechny, kdo pomoc potřebují.
Poté vystoupil doc. Radim Šíp z Centra výzkumu FHS, který přečetl výzvu ukrajinského kolegy prof. Yevgenije Klopoty ze Záporožské národní univerzity. Závěrečné slovo převzala dr. Gulová, která s pedagogickými fakultami na Ukrajině dlouhodobě spolupracuje. Objasnila důvody, které vedly FHS k této protestní inciativě: „Byla to iniciativa ukrajinských pedagogů, kteří nás žádají, abychom s nimi přes všechny válečné útrapy a hrůzy i nadále počítali a podpořili je nejen naší účastí, ale i humanitární pomocí. Ve Zlíně se nyní jistě objeví spousta ukrajinských rodin s dětmi a budou potřebovat péči a zdravotní ošetření, psychologickou pomoc. Děti se budou potřebovat dále vzdělávat a trávit volný čas, tak abychom jim pomohli zmírnit to, čím procházejí. Je to výzva pro každého člověka, který může v dané situaci pomáhat“.