FHS otevírá nový studijní program Zdravotnický záchranář

Tento nový studijní program nabídne od příštího akademického roku Univerzita Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Díky nově získané akreditaci budou moci získat tuto kvalifikaci zájemci na Fakultě humanitních studií (FHS). Univerzita tak reaguje především na stále rostoucí poptávku po záchranářích ve zlínském regionu.

Bude se jednat o tříletý bakalářský program v prezenční formě, jehož cílem je připravit absolventy, kteří získají odbornou způsobilost k výkonu povolání zdravotnického záchranáře. Zdravotničtí záchranáři představují první linii v péči o pacienta při akutním ohrožení života. Jejich rychlé rozhodování, odborné znalosti a dovednosti jsou nezbytné pro zajištění prvotní péče a následného transportu do zdravotnických zařízení nebo při mimořádných událostech,“ popisuje děkan FHS Libor Marek.

Bakalářský program bude zaměřen na získání teoretických znalostí a především praktických dovedností z oblasti první pomoci, urgentní medicíny, medicíny katastrof a dalších disciplín. Studenti absolvují odborné praxe v nemocnicích, na záchranné službě, ale také u Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR nebo u vodní záchranné služby. V průběhu studia se budoucí záchranáři naučí pracovat s nejnovějšími technologiemi a moderním vybavením vozů záchranné služby.

Na přípravě akreditace univerzita intenzivně spolupracovala s regionálními institucemi, které mají o program Zdravotnický záchranář také mimořádný zájem.

„Velmi si cením intenzivní spolupráce se Zlínským krajem, Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje a Krajskou nemocnicí Tomáše Bati. Bez této kooperace bychom náročný proces akreditace nedotáhli do úspěšného konce,“ poděkoval rektor UTB Milan Adámek.

„Jsem velmi ráda, že se společnými silami podařilo Univerzitě T. Bati úspěšně dokončit akreditaci oboru zdravotnický záchranář, a vrátit tak po letech studium zpět do Zlínského kraje. Studijní možnosti a další zdravotnické obory chceme v kraji dále rozšiřovat, pro Zlínský kraj je to jedna z důležitých cest pro získávání zdravotnického personálu do budoucna,“ dodala náměstkyně hejtmana a radní Zlínského kraje pro zdravotnictví Olga Sehnalová.

Přihlášky do studijního programu Zdravotnický záchranář bude možné podávat
od ledna 2025. Informace o požadavcích na uchazeče a samotném přijímacím řízení budou zveřejněny na webových stránkách Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, www.fhs.utb.cz.  Předpokládá se, že do prvního ročníku bude přijato 40 studentů.

Další velmi žádaný zdravotnický obor, o jehož akreditaci univerzita ve spolupráci s Krajskou nemocnicí T. Bati za podpory Zlínského kraje v současné době usiluje, je radiologický asistent.