Dánsko – studium na VIA University College, campus Aarhus

Adéla studuje sociální pedagogiku a jeden semestr strávila studiem v Dánsku.

Můj studijní výjezd proběhl na VIA University College ve městě Aarhus v Dánsku a studijním programem byl program Head-Heart-Hand. Před výjezdem bylo nutné podat včas přihlášku, vybrat si zahraniční univerzitu a následně konkrétní program. Na naší fakultě proběhla informační schůzka k výjezdu a následovalo zasílání dokumentů pro zahraniční univerzitu. Důležité bylo zajištění letenky, cestovního pojištění a také ubytování, se kterým mi pomohla přímo zahraniční univerzita. Na ubytování jsem měla na výběr z mnoha možností, ale zvolila jsem koleje, které byly velmi blízko univerzitě. Měla jsem samostatný pokoj s koupelnou a sdílenou kuchyní.

VIA University College je nový kampus s velmi rozmanitým moderním vybavením. Měli jsme k dispozici spoustu odborných místností, jako např. workshopové místnosti různého zaměření, hudební a divadelní sály nebo ateliéry.

Program Head-Heart-Hand tvořila jedna třída o 22 studentech na výjezdu, což mělo svá pozitiva při tvoření silného kolektivu za tak krátkou dobu, ale zároveň jsme neměli příliš možnost kontaktu s místními studenty. Studijní program byl v angličtině, trval 4 měsíce a byl uskutečněn ve třech výukových blocích, namísto jednotlivých předmětů. Výukové celky byly zaměřeny na kreativní rozvoj, spolupráci a třetím blokem byla měsíční praxe. Tu jsme si mohly vybrat v zařízeních podle tří cílových skupin. Praxi považuji za nejtěžší období mého výjezdu, kvůli jazykové bariéře s dětmi na prvním stupni základní školy a také kvůli velmi rozdílné mentalitě a stylu výchovy. Zároveň to pro mě bylo nejvíce obohacující z celého studia v zahraničí. Ještě před výjezdem se spárovaly předměty z UTB a zahraniční univerzity, tak, že nebylo nutné dodělávat po návratu žádné zkoušky a všechny předměty byly uznány. Zakončení výukových bloků na zahraniční univerzitě bylo pomocí ústní i písemné zkoušky, odevzdání portfolia a projektů.

Město Aarhus je 2. největším městem Dánska. Ve městě byla velká možnost trávení volného času, a to v přírodě, u moře, objevováním památek nebo i nočního života. V Aarhus funguje také organizace ESN, která pořádala pikniky, karaoke, výlety v Dánsku, ale i mimo stát. Na studijní výjezd bylo k dispozici 600 €/měsíc, což však pokrylo jenom měsíční nájem ubytování, z důvodu velmi vysokých cen v Dánsku. Je tedy nutné počítat s většími náklady.

Rozhodnutí vyjet na Erasmus+ bylo pro mě osobně rozhodně velké vykročení z komfortní zóny, ale je to životní zkušenost, na kterou budu vždy vzpomínat. Zkušenost, která mi pomohla se zlepšením jazyka, osobním růstem, ale také poznáním nové kultury, mentality lidí a rozdílného způsobu života. Zároveň mi to přineslo i spoustu zážitků a přátele z různých částí světa.

Prezentace ke stažení zde.