Finsko – studium na University of Jyväskylä

Lucie, která studuje Učitelství pro 1. stupeň základních škol je již 3. semestr na finské univerzitě. Proč se rozhodla pro Finsko a její další zkušenosti si můžete přečíst v článku.

Proč jste se rozhodla pro studium ve Finsku?

• Finsko pro mě bylo nejzajímavější možností. Mám ráda chladnější počasí, takže pro mě byl sever v podstatě jasnou volbou. Také jsem ale brala v potaz to, že studuji pedagogiku a Finsko je známé díky své vysoké úrovni školství, takže mi to připadalo jako nejlepší možnost i z pohledu studií.

Setkáváte se s jazykovou bariérou?

• I přesto, že tu studuji již druhý semestr, a už jsem tu potkala poměrně hodně lidí, s jazykem jsem doposud žádné problémy neměla. Finové bez ohledu na věk mluví alespoň trochu anglicky a jsou velmi ochotní, takže není problém se domluvit ať už jste v jakékoliv situaci. Mimo jiné, když něčemu nerozumíte, nebo nevíte, jak něco říct, Finové Vás nepostaví do nekomfortní situace, ale velmi ochotně s Vámi pokračují v rozhovoru.

Jak probíhá klasický den a výuka. Jsou nějaké odlišnosti mezi českým a finským vzděláváním?

• Můj rozvrh hodin ve Finsku je ve srovnání s tím, který bych měla u nás, viditelně volnější. Do školy většinou chodím jen na několik hodin týdně, ale to je vykompenzované velkým množstvím domácích úkolů. Většina předmětů je založena na diskuzi. V každé hodině dostanete několik materiálů k pročtení a ty použijete při příští hodině. I když tedy trávím ve škole týdně poměrně málo času, příprava do hodin mi většinou zabere velkou část volného času.

Jak byste studium zhodnotila? Studujete již 2. semestr a zažádala jste si o studium i v dalším semestru. Z toho předpokládám, že se Vám ve Finsku líbí. Co na to Vaše rodina, přátelé? Byli Vás navštívit?

• Své studium ve Finsku bych hodnotila určitě velmi přínosně. Díky časté práci s dětmi v základní škole mám možnost získat plno zkušeností pro svou budoucí praxi. Pokud se na to podívám z pohledu mimo školního, možnost vycestovat mi přinesla spoustu nových známostí, rozšíření různých kulturních znalostí, ale také plno nezapomenutelných zážitků. Moje rodina a přátelé mě v tom naštěstí podporují, za což jsem vděčná. Vzhledem k tomu, že ve Finsku budu zůstávat ještě třetí semestr, dojedou mě navštívit na Vánoce.

Co bylo pro Vás nejtěžší a naopak nejlepší

• Vzhledem k tomu, že už z minulého semestru vím, jak to tady funguje, nenapadá mě nic, co by pro mě bylo vyloženě nejtěžší. Nejlepší jsou potom jednoznačně zážitky, které jsem během výjezdu získala.

V čem vidíte přínos ze studia v zahraničí?

• Jak jsem již zmínila výš, velký přínos vidím hlavně v praxi, kterou zde mám. I když je to v jiném jazyce, práce s žáky zůstává stále víceméně stejná, takže získané zkušenosti jistě uplatním i ve své praxi. Z jazykové stránky pak určitě velký přínos ve zdokonalení se a také získání větší jistoty, když s někým mluvím.
  • Vložit prezentaci zde.