Francie – praktická stáž v Paříži, Česká škola bez hranic
5. dubna 2023Studentka Eliška studující Učitelství pro mateřské školy absolvovala praktickou stáž v Paříži a tady jsou její dojmy a zážitky.
Co Tě přimělo k podání přihlášky na stáž/studijní pobyt?
Moje spolužačka si přečetla email o nabídce pracovní stáže v Paříži. Společně jsme se na tuto stáž přihlásily, dokonce nás i společně vybraly. Do Paříže jsem ale nakonec odjela sama.
Jakou roli hrály obavy o zvládnutí jazyka a dorozumění se?
Stáž jsem absolvovala v České škole bez hranic, kdy je stěžejní čeština. Proto jsem neměla zas takové obavy. Věděla jsem, že školu zvládnu a můj volný čas mě tolik nestresoval. Spousta lidí mě přesvědčovala o tom, že to bude náročné, protože jsou Francouzi hrdí na svůj jazyk a nikdo se mnou nebude chtít mluvit anglicky. Věděla jsem ale, že existuje spousta organizací pro erasmus studenty, ve kterých se s jistotou anglicky domluvím. Pokud bych to měla shrnout, díky své naivitě jsem tyto obavy neměla.
Je jazyk bariérou? Co bys doporučila uchazečům o stáž/studium?
Jedním z mých hlavních cílů bylo se rozmluvit anglicky. Vždy jsem v sobě cítila jistou bariéru a měla jsem stres, když jsem měla s někým mluvit. V prvních dnech to bylo náročnější, ale po nějaké době už jsem automaticky „přepínala“ jazyk. Velkým pozitivem této stáže je to, že člověk stále zůstává v české komunitě. Není od začátku odkázaný úplně na sebe a každodenně je ve styku s češtinou. O to více jsem se však snažila ve svém volném čase vyhledávat právě erasmus studenty pro procvičení konverzace. Sama jsem na sobě začala pozorovat, že je moje angličtina lepší, než jsem si doposud myslela. Pozorovala jsem na sobě pokroky jak po gramatické stránce, tak po stránce rozvoje slovní zásoby. Vím, že tohle doporučuje každý student, který pobyl nějakou dobu v zahraničí, ale doporučila bych se opravdu nezaleknout a jít do toho. Je to unikátní příležitost. Se spoustou věcí Vám pomůže škola. Velkým benefitem je také finanční příspěvek, který sice nepokryje veškeré výdaje, ale dá se tam přivydělat.
Jaký je tvoje zkušenost z pohledu studentky?
Moje zkušenost je skvělá. Myslím si, že je ale důležité zmínit, že každý si erasmus prožije po svém. Já jsem si ho přizpůsobila tak, jak jsem chtěla a potřebovala a díky tomu jsem si ho mohla naplno užít. První dny byly náročnější – musela jsem bádat a hledat, poznávat, jak Paříž funguje, každým dnem jsem se potýkala s novými výzvami. To je ale přesně to, co jsem od toho očekávala a jak jsem to chtěla.
Jak probíhá stáž? Jak vypadá Tvůj pracovní den?/ Jak probíhá studium?
V rámci stáže jsme pracovaly 4 dny v týdnu. Vždy v úterý, středu, pátek a sobotu. Ve středu probíhala výuka mateřské školy, jeslí a kurzů a v sobotu výuka základní školy. Vždy jeden den dopředu probíhala příprava na dny vyučující. Naší náplní práce byly i konzultace, které probíhají vždy 1 týdně 2x 45 minut. Během těchto konzultací jsme s dětmi opakovaly, co se učily ve škole (v rámci českého jazyka).
Co bylo na stáži/na studiu nejtěžší a co tě naopak mile překvapilo?
Nejtěžší byly pravděpodobně ty začátky, kdy jsem poznávala, jak Paříž funguje. Když jsem se seznamovala s místní dopravou, supermarkety a běžným životem. Za náročné považuju i vycházení s penězi, protože Paříž je opravdu drahá a stipendium moje výdaje nepokrylo.
Co mě mile překvapilo, že jsem to zvládla tak bravurně. Celou stáž jsem si maximálně užila. Ani jsem necítila stesk po domově, protože jsem věděla, že stáž je omezená, že jsem tam jenom na půl roku a že vrátím domů. Každý den jsem si užívala úplně naplno.
Jak je to s volným časem?
Kromě těchto 4 pracovních dnů jsme měly volno. V den, kdy jsme učily v mateřské škole byla naše pracovní doba od 9:00 – 16:30 + čas, který jsme věnovaly úklidu. V sobotu, kdy probíhala výuka základní školy byla naše pracovní doba od 9.00 – 14:45 + úklid. V některé dny po vyučování byla porada. Naše přípravy probíhaly od 10:00 do cca 15:00 ale záleželo na tom, kolik jsme měly práce. Zbytek byl volný čas, který jsme mohly trávit, jak jsme chtěly. Chodily jsme na výstavy, památky a různé akce. Každá z nás měla ale ještě brigádu, na které si přivydělávala – dělaly jsme chůvy v rodinách.
Jak je to s výukou na fakultě během stáže? (myšleno tak, jestli byly problémy se splněním povinností, např. s plněním povinných praxí apod.. jestli je nutno něco dostudovat atd….)
Pro mě bylo velmi náročné zařizování individuálního vzdělávacího plánu. Vzhledem k tomu, že jsem kombinovaný student a neměla jsem možnost být každý den v přítomna ve Zlíně, a ne každý z doktorů, od kterého jsem potřebovala podpis, byl každý den přítomen na fakultě. Vše se zařizovalo na konci prázdnin a termíny pro podepsání těchto dokumentů byly velmi šibeniční. I fakt, že nešlo získat získávat elektronickou formou, muselo to být všechno papírovou podobou to nezlehčoval.
Rozvrh jsme dostaly až 20. nebo těsně před 20. srpnem, což znamenalo že až v tu chvíli jsem mohla začít oslovovat vyučující s prosbou o vyhovění plnění IVP. Měla jsem týden na to sesbírat všechny potřebné podpisy, protože už jsem mela koupenou letenku na 28.8.2023, abych se v Paříži před začátkem školního roku stihla „rozkoukat“. V tu dobu ještě chodila do práce, takže jsem si musela vybírat dovolenou na to, abych mohla jet sbírat podpisy do Zlína. Stalo se mi, že někteří z vyučujících na naši domluvu zapomněli a nebyli na fakultě přítomni v den, kdy jsme se domluvili. Celé toto zařizování bylo velmi nepříjemné a stresující.
Jinak jsem musela studovat na dálku a posílat seminární práce a projekty. Myslím si, že jsem měla jako dálkový student stejné podmínky, jako moje spolužačky na kombinovaném studiu. Vše se ale dalo zvládnout. Po návratu do Česka jsem si dodělávala všechny zkoušky, což bylo taky nepříjemné vzhledem k tomu, že nám stáž končila 31.1. 2024 a zkoušky jsme musely dodělat během následujících 2 týdnů.
Ale jinak tím, že jsme to měli v rámci praxe, tak jsem tak, tak jsem si pak doplnila jenom tu teoretickou část.
Co bylo nutné udělat předem a pak během výjezdu a po návratu?
Dopředu bylo nutné si nechat podepsat individuální vzdělávací plán, zařídit euro účet, udělat srovnávací zkoušku z angličtiny a sjednat pojištění. Během stáže už jsem pak jenom individuálně komunikovala s vyučujícími v případě nějakých nesrovnalostí. Byla jsem i v kontaktu se spolužačkami. Před návratem jsem obepisovala vyučující s prosbou o termín zkoušky, abych je ihned po návratu mohla splnit.
Šla bys do toho znovu?
já jsem se znovu přihlásila v rámci navazujícího magisterského studia, takže doufám, že všechno proběhne v pořádku, že zvládnu odevzdat bakalářskou prací a udělám státnice, abych mohla na zimní semestry zpátky do Paříže. Ještě bych zmínila v tady tomhle ohledu špatně vyřešené. Teď se přihlašuji na stáž v rámci navazujícího magisterského studia. Proběhne výběrové řízení a v případě, že mě vyberou se ještě může stát to, že neudělám státnice a 2 měsíce před začátkem stáže jim napíšu, že vlastně nemůžu přijet. Takže v tomhle ohledu je to taky takové nepříjemné, ale vím, že to nejde jinak udělat.
Jak bys motivovala ostatní studentky a studenty k výjezdu na stáž?
Určitě jeďte! O spoustu věcí se nemusíte starat, máte finanční příspěvek a neuvěřitelnou příležitost. Je tam je velká podpora od české školy bez hranic v Paříži. Se vším pomůžou, poradí. Necítila jsem se, že bych byla na něco úplně sama. Navíc je to opravdu jenom 5 měsíců. Strašně rychle to uteče. Všechny jsme se shodly na tom, že bychom tam klidně zůstali ještě déle. Navázala jsem nová přátelství, s těmi lidmi jsem pořád v kontaktu a navštěvujeme se. Už jsem od té doby stihla Paříž navštívit a určitě pojedu znovu.
Je to krásné a určitě bych zkušenost Erasmu doporučila každému.