Francie – praktická stáž v Paříži, Česká škola bez hranic

Studentka Michaela studující Učitelství pro 1. stupeň ZŠ absolvovala praktickou stáž do Paříže a tady jsou její dojmy a zážitky.

Proč jste se rozhodla pro studium v zahraničí?
O Erasmu jsem přemýšlela už dlouhou dobu, nejspíš už od prvního ročníku magisterského studia. Vždycky jsem milovala cestování, poznávání nových míst, lidí, kultur i získávání zkušeností a zážitků. Pobyt v zahraničí nabízí neskutečné množství možností, otevírá spoustu dveří. Mým snem bylo naučit se francouzský jazyk, se kterým jsem se setkala již dříve a velmi se mi zalíbil. Vyjet na pár měsíců znělo zkrátka příliš dobře na to, aby se tato nabídka dala odmítnout.
Setkáváte se s jazykovou bariérou?
Já jsem do Paříže odjížděla s tím, že jsem zvládla jen pár základních frází ve francouzském jazyce. Anglickým jazykem hovořím obstojně, disponuji úrovní B2. Jakmile jsem přijela a slyšela francouzštinu všude kolem sebe, rozhodla jsem se zapsat do jazykového kurzu pro začátečníky. Bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělala. Po pár měsících jsem kráčela po ulici a dokázala porozumět jednoduchým frázím, které jsem často slýchala ve svém okolí. Pokud se chcete začít učit nějaký cizí jazyk, rozhodně doporučuji se jej učit v dané zemi. Dle mého názoru se jedná o ten nejefektivnější způsob osvojení si jazykových dovedností. Anglicky bylo možné se v Paříži domluvit na vyhlášených turistických místech. Pokud jsem zavítala na méně známá místa, byla jsem vděčná za svou základní úroveň francouzštiny. V České škole v Paříži jsem hovořila česky.
Jak probíhá klasický den a výuka?
Přípravný den na předškolní výuku začínal v 10:00 a končil okolo čtvrté odpoledne. Mým úkolem bylo nachystat, popřípadě vhodně přizpůsobit, program a pomůcky pro následující výukový den. V době výuky jsem s dětmi plnila naplánované aktivity. Zmíním například grafomotorická cvičení, didaktické pexeso, divadelní představení a další. Příprava na školní výuku probíhala obdobným způsobem. Výukový den se členil na dopolední a odpolední blok. V první části probíhal výukový blok českého jazyka, druhý výukový blok se věnoval přírodovědě a českým reáliím.
Jak byste studium/praxi zhodnotila?
Praktickou stáž hodnotím pozitivně. Jsem vděčná, že jsem získala nové pracovní zkušenosti, poznala zajímavé lidi a navštívila monumentální památky. Každý den byl naprosto odlišný a vždy jsem se něco nového naučila.
Co na to Vaše rodina, přátelé? Byli Vás navštívit?
Když mi přišel email s potvrzením, že mě vybrali, rodiče nebyli úplně nadšení. Chystala jsem se na poměrně dlouhou dobu odcestovat do města, které jsem nikdy předtím nenavštívila. Zejména má maminka o mě měla velký strach. V průběhu stáže jsem byla s rodinou v pravidelném kontaktu prostřednictvím videohovorů. Několikrát mě přijela navštívit má nejlepší kamarádka, která studuje druhým rokem na univerzitě v Amsterdamu.
Co bylo pro Vás nejtěžší a naopak nejlepší?
Paříž je opravdu velké město, ve kterém pro mě bylo v začátcích velmi obtížné se zorientovat. Připadalo mi, že pro pochopení místního metra a koupi lístků musíte být minimálně raketový inženýr. Obyčejná cesta do školy se stala v prvních týdnech velkou výzvou. A pak je tady také změna tempa a životního stylu obecně. V Paříži se pořád něco děje, od různých demonstrací, které občas vypadají velmi nebezpečně, až po spoustu kulturních akcí. Nejlepší pro mě byl pocit, když jsem si uvědomila, že jsem všechno zvládla.
V čem vidíte přínos ze studia/praxe v zahraničí?
Absolvováním praktické stáže jsem získala cenné pracovní zkušenosti při práci s bilingvními dětmi, poznala samu sebe a sáhla si na dno svých fyzických i psychických sil. Také jsem získala hodně nových přátel a kontaktů. Naučila jsem se zodpovědnosti a myslím, že jsem celkově dost dospěla. Zlepšila jsem si také svou znalost francouzštiny i angličtiny. Celkově jsem si díky stáži rozšířila obzory.

Prezentace k nahlédnutí zde.