Polsko – studium na Pedagogical Academy of Krakow

Michaela a Stela, které u nás studují Učitelství pro mateřské školy, strávily zimní semestr na studijním pobytu na Pedagogical Academy of Kracow. To co zažily si můžete přečíst v následujících odstavcích.

Krakow – Erasmus+

I když pro nás bylo Polsko až poslední volba, ukázalo se, že nám má mnoho co nabídnout. Jely jsme do Polska spolu se spolužačkou a celý semestr si užívaly kouzlo historického Krakowa. Výhodné je, že Polsko je z Česka opravdu blízko, takže jsme se ani necítily tak vzdálené od rodin a díky podobnému jazyku lépe všemu porozuměly.

Co se týče výuky, plnily jsme dohromady 6 předmětů a mezi ně patřila například výtvarná výchova, hudební výchova, Montessori pedagogika, komunikace se studenty nebo využití technologií v praxi. Nejdříve jsem měla z výuky obavy, zda budu rozumět a jestli vše zvládneme, ale po prvních hodinách jsem se uklidnila a všechno proběhlo bez problémů. Kantoři byli přátelští a na všem jsme se vždy dohodli. Předměty jsme plnili v menší skupince asi 10 studentů, kteří byli moc fajn a doteď jsme v kontaktu. Během studia jsme se šli podívat do Montessori školy nebo učili celé dva dny na střední škole, což se zprvu zdálo jako pořádná výzva, ale překonáním se cítím v angličtině zase o kousek jistěji. Univerzita má některé budovy přímo v centru, což je velmi pohodlné kvůli dobré dostupnosti a blízkosti všech služeb, na které jsme si vzpomněly.

Obě jsme společně bydlely na koleji, na jednom patře s dalšími Erasmus studenty. Koleje byly dle našich očekávání. Dostaly jsme se k nim díky informacím z polské univerzity. Ne všichni ale bydlely na naší koleji. Někteří studenti bydlely na jiných, lépe vybavených kolejích, tam se ale cena za ubytování pohybovala výš. Nám vyhovovaly obyčejné koleje a ušetřené peníze jsme využily například na cestování.

Krakow je sám o sobě moc hezké, historické a univerzitní město plné mladých lidí. Sama jsem tam nikdy před Erasmem nebyla a je to velká škoda. V blízké době se tam chystám vrátit alespoň na víkend. Velmi mě překvapilo svou energií. Město je plné života ve dne, v noci i nad ránem. Dá se říct, že málo kdy spí. V Krakowě určitě nesmíte vynechat prohlídku hlavního náměstí – Rynek Glowny nebo hradu Wawel. Co se týče jídla, stojí za to ochutnat jejich zapékanku, což je zapečená bageta se vším možným nebo pyrohy, plněné masem nebo třeba sýrem a bramborami. Oblíbené jsou v Polsku i koblihy s marmeládou z šípků, na ně pozor, rychle si na ně zvyknete a je to jako závislost.

Krakow nebylo jediné místo, které jsme za Erasmus navštívily. Viděly jsme nádherné horské městečko Zakopané, doporučuji všem! Nemohly jsme vynechat ani hlavní město Varšava nebo další město Katowice. Také jsme vyrazily na týden do Gruzie a na pár nocí do Bruselu. Erasmus totiž není jen o studiu, ale hlavně o nových zážitcích, cestování, zdolávání nových výzev a možná taky o poznání sama sebe. Já osobně jsem zjistila, že dokážeme mnohem víc, než si o sobě myslíme a že věci, které máme za nemožné se mohou stát realitou v pár chvílích, pokud pro to něco uděláme. Stačí se odhodlat a udělat první krok, zbytek už přijde za Vámi. Prožily jsme mnoho krásných, a někdy i nešťastných chvil. Poznaly jsme však, že obojí je důležité a plní v životě svou roli. Z Erasmu jsme odjížděly plné zážitků, zkušeností a nových přátel, a stačilo říct jen: „Jedem!“.

Prezentace ke stažení zde.