O nás

Život se zdravotním postižením: Analýza sociálních, edukačních a reprodukčních potřeb osob se zdravotním postižením

Klíčovým výzkumným tématem CV FHS je zkoumání životní situace osob se zdravotním postižením, jejichž znevýhodnění v důsledku zdravotního stavu nebo nepříznivé životní situace ztěžuje naplnění jejich sociálních, edukačních a dalších potřeb na rovnoprávném základě s ostatními. Specifická pozornost je věnována triádě témat, které v současné době rezonují tuzemským i mezinárodním diskurzem o zdravotním postižení: (1) Partnerským a reprodukčním potřebám osob se zdravotním postižením, (2) Sociálním aspektům inkluzivního vzdělávání a (3) Dopadu sociálních služeb na kvalitu života osob se zdravotním postižením. V rámci tohoto výzkumného programu CV FHS přispívá k rozvinutí aktuálních témat souvisejících s kvalitou života osob se zdravotním postižením, a to jak v národním, tak i mezinárodním kontextu.

V posledních letech byly v rámci tohoto výzkumného tématu publikovány následující příspěvky:

• Hanková, M., & Kalenda, S. (2022). Social inclusion into mainstream classes: Voices of high school students with congenital physical disabilities. Issues in Educational Research, 32(3), 960-981.
  • Hanková, M. (2022). Teacher’s Pedagogical Approach in the Class: The Voices of Students with Physical Disabilities. Sodobna Pedagogika – Journal of Contemporary Educational Studies, 73(139), 116-132.
  • Hanková, M., Kalenda, S., & Beadle-Brown, J. (2021). Personal assistance as a support of quality of life of people with disabilities. In: J. Šiška, & Beadle-Brown, J. et al. The development, conceptualisation and implementation of quality in disability support services (pp. 205 – 221). Karolinum Press
  • Hanková, M., & Vávrová, S. (2017). Sociální potřeby středoškoláků s vrozeným tělesným postižením: opomíjený aspekt edukační praxe. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.
  • Hanková, M., & Vávrová, S. (2016). Partnerské vztahy očima mladých dospělých s vrozeným tělesným postižením. Grada.
  • Hanková, M., & Vávrová, S. (2016). Partner Relationships and Family Life through the Prism of Young Adults with Physical Disabilities. Czech and Slovak Social Work, 1(16), 4-15.