Přehled programů na FHS

Studijní program Anglická filologie (prezenční forma)

Studijní program

Anglická filologie

Profil studijního programu

akademicky zaměřený

Forma studia

prezenční

Délka studia, dosažený titul

2 roky, Mgr.

Počet uchazečů v minulém akademickém roce

program bude realizován až v akademickém roce 2024/2025
Počet přijímaných v minulém akademickém roce
program bude realizován až v akademickém roce 2024/2025

Požadavky a předměty přijímací zkoušky

Uchazeči jsou přijímáni na základě písemné přijímací zkoušky. Přijímací zkouška je písemná a obsahuje otázky z filologických předmětů státní závěrečné zkoušky bakalářského studijního programu Anglický jazyk pro manažerskou praxi uskutečňovaného na fakultě.

Přijímací řízení:

Směrnice k veřejně vyhlášenému příjímacímu řízení

Charakteristika programu:

Cílem studia v navazujícím magisterském programu Anglická filologie je navázat na znalosti příslušných kardinálních filologických disciplín získané v bakalářském stupni a dále je upevnit a rozvinout. Studijní program na základě teoretických poznatků rozvíjí především schopnost komplexní práce s texty, a to jak v oblasti analýzy, interpretace, tak i jejich tvorby. Rozvíjí schopnost aktivního využití textů a práce s informacemi, praktické využití příslušného jazyka v psané i mluvené formě, poskytuje velmi dobrou orientaci v příslušné literatuře, dějinách a kultuře, základy literárněhistorické a literárněteoretické práce aplikované nejen na textech v anglickém jazyce. Zároveň nabízí povinně volitelné předměty, které studentům umožní profilovat se dle svého zájmu a jako absolventům jim usnadní uplatnění na trhu práce.

Profil a uplatnění absolventa:

Absolvent programu Anglická filologie je důkladně vzdělán v oblasti příslušných kardinálních lingvistických a literárněvědných disciplín. Je schopen komplexní práce s texty podpořené hlubokými znalostmi na poli lingvistické a literárněvědné teorie, ale i znalostmi anglofonních literatur a historiografie. Je vybaven znalostí základních principů překladu a správné interpretace originálního textu. Absolventi získají následující odborné znalosti a dovednosti stanovené v souladu s Národním kvalifikačním rámcem terciárního vzdělávání pro oblast filologie:

Odborné znalosti:

• prokazují znalosti speciálních disciplín anglické filologie a jejich metodologických přístupů;
  • prokazují specializaci v jedné z disciplín anglické filologie;
  • prokazují hluboké praktické znalosti anglického jazyka (výstupní úroveň C2);
  • prokazují hlubokou znalost anglofonní literatury, založenou na vlastním detailním studiu i analýze vybraných segmentů dané literatury i na studiu široké příslušné sekundární literatury;
  • prokazují komplexní znalosti na úrovni soudobého stavu poznání v anglické filologii umožňující originální využívání a rozvíjení myšlenek.

Odborné dovednosti:

• umějí samostatně vymezit komplexní praktický nebo teoretický problém a řešit jej tvůrčím způsobem s využitím vybraných teorií, konceptů a metod příslušné filologické disciplíny včetně kritické reflexe;
  • umějí použít základní výzkumné postupy v příslušné filologii způsobem umožňujícím získávat nové, původní informace;
  • umějí písemně zpracovat zadané téma s použitím samostatně zvolené metody;
  • umějí posuzovat jazykové a literární dějiny v základních mezioborových souvislostech a v kontextech kulturologických a mediálních.

Ing. Pavla Lečbychová

Vedoucí studijního oddělení, Tutor pro studenty se specifickými potřebami TEL:+420 576 032 024 Mobil:+420 739 329 940 E-mail: studium-vedouci@fhs.utb.cz Kancelář:U18/113A