Junior univerzita® letos excelovala

Neskutečné množství akcí a zážitků prožili účastníci Junior univerzity, kterou pořádala Fakulta humanitních studií UTB ve Zlíně již po sedmé. „Vždy při této příležitosti si uvědomuji, jak velmi rychle běží čas. Nejrychleji běží tehdy, když chceme, aby se zastavil, protože nám je dobře. Je opět pátek, a to znamená, že končí náš společný prázdninový týden.“ řekla u příležitosti promocí malých juniorů ředitelka pořádajícího Ústavu školní pedagogiky FHS docentka Wiegerová.

Zlínská Junior univerzita® je již druhým rokem součástí velké mezinárodní rodiny dětských univerzit EUCUNET, což se velmi odráží na její kvalitě. Celý týden měly děti přímo nabitý nezapomenutelnými zážitky, došlo i na několik novinek a setkání s významnou osobností.

Program Junior univerzity realizuje Ústav školní pedagogiky a jeho studenty Učitelství pro mateřské školy, Učitelství pro 1. stupeň ZŠ i Pedagogiky předškolního věku. Každé ráno „vysokoškoláci“ rozděleni dle věku do skupinek, zahajovali půlhodinkou angličtiny, kterou pro ně zajišťovali zkušení lektoři Centra jazykového vzdělávání FHS. Děti si vyzkoušely pravidla dopravního provozu v rámci praktických jízd na Dětském dopravním hřišti v Malenovicích; navštívily a prohlédly si prostory Hasičského Záchranného Sboru Zlínského Kraje či Knihovny UTB a v areálu filmových ateliérů neopomenuly Filmový uzel Zlín. Pravou trampskou atmosféru nasály při opékání špekáčků v Kvasicích a chybět nemohl ani výlet do oblíbené zlínské ZOO Lešná.

Novinkou roku 2019 byl Dětský bazar, který měl až nečekaný úspěch a juniorům se podařilo prodat téměř všechny připravené výrobky. Chvályhodné bylo rozhodnutí juniorských instruktorů, kteří se rozhodli věnovat výtěžek z bazaru v částce 3.746,- Kč zlínskému útulku pro opuštěná zvířata na Vršavě. Dle děkovného e-mailu, který děti obdržely, budou peníze použity na veterinární podporu a ošetření tamních svěřenců.

Nemalým zážitkem bylo pro juniory také setkání se zlínskou rodačkou a světoznámou architektkou prof. Evou Jiřičnou, které se na závěr své slavnostní promoce rozhodli udělit nevšední titul. Profesorka Jiřičná se tak zařadí po boku dalších osobností, které se mohou pyšnit nevšedním titulem Doctor Junior honoris causa. V rámci slavnostní promoce si absolventi odnesli kromě medaile a diplomu, i fotografickou vzpomínkovou knížku o sedmi ročnících Junior univerzity.

Docentka Wiegerová poděkovala všem zaměstnancům, kteří se na přípravách a realizaci letošního ročníku této prázdninové akce podíleli, zejména pak dr. Petře Trávníčkové a dr. Viktoru Pacholíkovi. „Letos jsme opět našli pro naši práci vzácnou podporu od množství lidí, sympatizantů Junior univerzity. Je až dojemné, kolik návrhů na spolupráci stále dostáváme“, dodala. Velké poděkování patří paní Laďce Hamplové za zajímavou exkurzi historických vozidel ve firmě Samohýl. Za sponzorský dar a dárky pak organizátoři děkují Českým lesům – zvláště pak paní Michaele Heraltové, a za dopoledne s první pomocí paní dr. Pavle Kudlové a paní dr. Barboře Pliskové. Poděkování patří i dr. Marcele Křížové za velkorysý finanční dar, a také za finanční podporu firmě Barum Continental. Díky těmto prostředkům mohly děti absolvovat hned několik výletů.

Na základě ohlasů z letošního ročníku se již kolegové z Ústavu školní pedagogiky a jejich studenti začínají připravovat na další rok Junior univerzity, protože o místa v něm bude určitě opět velký zájem – ostatně není se čemu divit.

Více informací z akce zde.