Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
Přednáška s workshopem

Virtuální realita ve zdravotnické praxi

Dne 24. 3. 2023 proběhla na Ústavu zdravotnických věd přednáška spojená s workshopem na téma využití virtuální reality v oblasti medicíny. 

Přednášky se ujal odborník na virtuální realitu v oblasti zdravotnické péče Doc. MUDr. Michal Filip, Ph.D. MBA., vedoucí centra pro informační technologie, umělou inteligenci a VR Lékařské fakulty Ostravské univerzity, zároveň však i emeritní primář neurochirurgie Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Ve spolupráci s firmou VR  Life od roku 2020 vytváří multidisciplinární tým předních odborníků hlavně LF OSU, FN Ostrava ale i FAI UTB z oborů fyzioterapie, logopedie, psychologie, neurochirurgie a neurologie terapeutické moduly s využitím technologie VR pro pacienty hlavně s postižením nervové a pohybové soustavy.

“Potenciál této technologie vidíme ve výuce všech zdravotníků a začínajících chirurgů. Četné zahraniční studie ukázaly, že výuka operativy ve VR významně zkracuje výukovou křivku oproti kontrolní skupině bez VR. Naší snahou je rozšiřovat poznatky o této technologii ve zdravotnictví mezi studenty jak lékařských, tak nelékařských profesí.” řekl Michal Filip o virtuální realitě.

Technologie VR se v oblasti zdravotnické péče a medicíny využívá nejen k simulaci neurochirurgických operací, ale je vhodná i pro pacienty s postižením nervové a pohybové soustavy na podkladě neurodegenerativních onemocnění, poiktových poúrazových stavech a psychických poruch. Virtuální realita tak může sloužit jako doplněk komplexní terapie těchto pacientů všech věkových kategorií ve zdravotních a sociálních zařízeních.

Studenti třetího ročníku studijního programu Všeobecné ošetřovatelství měli nejen možnost vyslechnout si přednášku na téma virtuální reality, ale následně si ji mohli i sami vyzkoušet v rámci připraveného programu pod vedením Michala Filipa.

“Podstatnou částí programu připraveného pro studenty byla možnost praktického zkoušení této technologie do procesu praktického poskytování ošetřovatelské péče, a to zejména k podpoře kognitivních funkcí, dýchání a hybnosti či celkové aktivizace pacienta. Studenti byli aktivitami virtuální technologie nadšeni, ve zpětné vazbě hodnotili velmi pozitivně smysl rozšiřování a podporu technologií pro pacienty nejen v klinické praxi, ale i využití k interaktivní výuce při nacvičování a precizovaní ošetřovatelských postupů a technik. Proto rádi uvítáme možnost participace na dalším vytváření modulů technologií virtuální reality v oblasti zdravotnictví, kde ošetřovatelská péče má taktéž své nezastupitelné místo”, zhodnotil přednášku s workshopem PhDr.Mgr. Petr Snopek, PhD. MBA., proděkan pro celoživotní vzdělávání a praxe.

 

Fakulty a součásti

Zavřít