EUROPEAN COMMISSION ERASMUS+
Projekt se zaměřuje na rozvoj nástrojů pro diagnostiku vzdělávání dospělých, konkrétně na diagnostiku docility dospělých a jeho vybraných složek. Docilita představuje schopnost aktivně se učit získávat nové znalosti a dovednosti. Jedním z hlavních výsledků projektu budou tři standardizované diagnostické nástroje pro hodnocení docility a jejích složek ve všech zúčastněných zemích.
Cílovými skupinami projektu jsou:
- Odborníci v oblasti andragogiky, vzdělávání dospělých, lektorů, diagnostiky.
- Vzdělávající se dospělí
- Odborníci na lidské zdroje, kteří budou moci používat nástroje pro měření docility ke vzdělávání dospělých (např. za účelem zjišťování úrovně motivace, seberegulačních schopností aj.).
Projekt rozvíjí strategické partnerství, kooperaci a sdílení inovačního potenciálu týmů výzkumníků a výzkumnic z pěti zapojených zemí – Česka, Finska, Polska, Slovenska a Srbska. V rámci dosavadní badatelské spolupráce mezinárodního týmu se podařilo sestavit výzkumný nástroj, který se skládá ze tří základních částí: testu docility, dotazníku zaměřeného na akademickou motivaci a dotazníku sledujícího autoregulaci dospělých v procesu učení. Všechny tři části jsou dále složeny z dílčích skupin dotazníkových otázek a psychometrických testů zaměřených na detailní sledování všech tří fenoménů.
Takto koncipovaný výzkumný nástroj byl v prvních fázích realizace projektu adaptován do 5 jazykových mutací (česká, finská, polská, slovenská, srbská). Všechny byly přitom otestovány v rámci tzv. předvýzkumu. Následně byla připravena specializovaná online testovací platforma pro zkoumání připravenosti dospělých k učení.
V rámci projektu byl počátkem roku 2022 realizován sběr dat ve čtyřech zapojených státech (Česko, Polsko, Slovenko, Srbsko). V poslední ze zemí, Finsku, sběr dat stále ještě probíhá. Dosavadní výzkumný soubor je tvořen 1711 dospělými, kteří se zapojili do testování.
Dosavadní analýza se zaměřila na ověření validity a reliability dvou aplikovaných dotazníků. Výsledky ukazují, že dotazníky zaměřené na akademickou motivaci a na autoregulaci dospělých v procesu učení lze považovat za validní a reliabilní napříč různými skupinami respondentů, ať už je členíme podle pohlaví, věkových skupin, nebo národnostní příslušnosti. Dílčí problémy z hlediska validity byly identifikovány na mezinárodní úrovni, kde je patrné, že v některých detailech se jinak blízké státy střední a jihovýchodní Evropy od sebe liší.
V každém případě se jedná o světově unikátní výsledky. Ke dvěma aplikovaným dotazníkům aktuálně výzkumný tým připravuje adaptační a validizační výzkumné studie, které budou v brzké době zaslány do recenzních řízení v prestižních světových časopisech.
Dalším krokem projektu, na kterém aktuálně pracujeme, je analýza dat získaných v rámci testových úloh zaměřených na koncentraci, pozornost a paměť. V této fázi projektu nám jde o získání maxima informací z testových úloh a jejich následné propojení s výsledky získanými v rámci výše zmíněných dotazníků. Daný úkol pro nás prozatím představuje největší výzvu, neboť znamená propojení tří samostatných částí do jednoho funkčního mechanismu schopného diagnostikovat docilitu dospělých v kontextu jejich motivace a autoregulace učení.
Jakmile bude dokončena plánovaná analýza, přistoupíme nejen k tvorbě dalších výzkumných studií, ale také k sepsání manuálu pro uživatele diagnostického nástroje. Ten bude následně užitečný jak pro výzkumníky na akademické půdě, tak pro odborníky v oblasti andragogiky a vzdělávání dospělých. Odborníci na lidské zdroje budou moci používat nástroje pro měření docility ke vzdělávání dospělých v podnikovém vzdělávání (např. za účelem zjišťování úrovně motivace, seberegulačních schopností aj.).
Díky poznatkům získaným z projektu budeme schopni nejen lépe určit, jaké základní kognitivní schopnosti ovlivňují to, jakým způsobem se člověk efektivně učí v dospělosti, ale rovněž i to, jak tato schopnost souvisí s jedincovou motivací a vlastním sebe-řízením.
Development of new andragogical diagnostic approaches and inverventions of the adult docility phenomenon 2020-1-SK01-KA204-078313