FAQ – často kladené otázky
Vážení studenti, níže naleznete odpovědi na časté otázky:
- Jaký má být rozsah bakalářské práce?
- Může být Podklad pro zadání BP ve slovenštině?
- Je potřeba v BP čerpat z literatury, kterou jsem uvedl v Podkladu? To, co jsem potřeboval, jsem v uvedených knihách nenašel. V průběhu psaní bakalářské práce jsem nalezl knihy, které mi poslouží mnohem více.
- Jaká má být barva desek bakalářské práce a písma na deskách? Má být text na deskách v češtině?
- Jak uložit práci ve formátu PDF/A a jak postupovat, pokud k BP chci přidat přílohy?
- Do BP se na začátek vkládá zadání bakalářské práce a poté zde bývá prohlášení autora. Máme si vytisknout dokument dostupný na internetu, sami podepsat a do BP práce vložit?
- Jaký je rozdíl mezi abstraktem a anotací?
- Jak dlouho trvá předání bakalářské práce na sekretariátu ÚMJL?
- Kde se dozvím bližší informace o bakalářské práci a státních závěrečných zkouškách?
- Co se stane, když nestihnu BP odevzdat do 6. 5. 2024 do 14:00 hod. Můžu někoho požádat o prodloužení termínu?
- Jak mám postupovat, když se rozhodnu v řádném termínu bakalářskou práci neodevzdat a státnice odložit?
- Týká se nás opatření ohledně GDPR – zneviditelnění podpisů na zadání BP a prohlášení autora?
- Jaké soubory máme poslat do Knihovny UTB, pokud tiskneme BP jejich prostřednictvím?
- Jak poznám, že práce byla na sekretatiátu ÚMJL přijata?
- Kdy budou uveřejněny posudky vedoucího a oponenta práce?
- Jaký má být rozsah bakalářské práce?
Hlavní část bakalářské práce (tj. od úvodu po bibliografii vč., bez abstraktu, poznámek pod čarou, příloh, atd.) má mít rozsah 55 000–99 000 znaků včetně mezer. Není žádný limit stránek, počítají se pouze znaky.
Při nahrávání práce do Stagu se uvádí rozsah práce po poslední číslovanou stranu (tedy do seznamu příloh podle naší šablony). Bibliografie se tedy ještě započítává, ale přílohy už nemají číslované strany. Řiďte se prosím pokyny ve Stagu.
Neplatí vždy, že čím je práce delší, tím lépe. Příliš dlouhá práce může signalizovat neschopnost studenta vypořádat se se zkoumaným materiálem a vystihnout jeho podstatu.
- Může být Podklad pro zadání BP ve slovenštině?
Ne, Podklad musí být celý v češtině, tzn. jak název, tak zásady pro vypracování.
- Je potřeba v BP čerpat z literatury, kterou jsem uvedl v Podkladu? To, co jsem potřeboval, jsem v uvedených knihách nenašel. V průběhu psaní bakalářské práce jsem nalezl knihy, které mi poslouží mnohem více.
Zdroje máte mít alespoň rámcově prostudované do listopadu, kdy předkládáte Podklad pro zadání BP. V Podkladu tedy uvádíte tu literaturu, ze které budete v BP vycházet. Knihy, které jsou uvedeny v Zadání (které je podepsané ředitelem ústavu a děkanem FHS), musíte v BP použít, k tomu samozřejmě doplníte další literaturu, kterou budete považovat za důležitou.
- Jaká má být barva desek bakalářské práce a písma na deskách? Má být text na deskách v češtině?
Bude aktualizováno.
Studenti odevzdávají 2 vyhotovení bakalářské práce. UTB si po obhajobě ponechá jedno vyhotovení k uložení (archivaci), druhé bude po obhajobě studentům vráceno. Obě vyhotovení můžou být v lepené/kroužkové vazbě. Pokud však student chce, může být vyhovení k navrácení v pevné vazbě.
U kroužkové vazby bývá spirála obvykle bílá nebo černá, může být však i barevná. První strana BP v kroužkové vazbě bývá obvykle bílá, může být však i barevná. Na první straně kroužkové vazby je buď tvrdý papír a na něm je vytištěno to samé, co na deskách pevné vazby (logo s názvem UTB, BAKALÁŘSKÁ PRÁCE*, rok, jméno a příjmení) nebo je první folie, pod ní obyčejný papír a na něm vytištěno to, co je na prvním listu uvnitř pevné vazby (název BP, jméno a příjmení, bakalářská práce, rok, logo s názvem UTB).
Pokud chtějí mít studenti pevné desky, barvu desek si mohou vybrat. Dle zkušenosti z minulých let bylo 95 % desek pevné vazby bakalářských prací černých, objevilo se však několik zelených či červených. Na deskách pevné vazby je logo s názvem UTB, BAKALÁŘSKÁ PRÁCE*, rok odevzdání práce, jméno a příjmení. Na hřbetě pevné vazby je jméno, příjmení a rok odevzdání práce. Práce z minulých let jsou se zlatými nápisy, ale můžete mít i stříbrnou barvu.
* Pro práce psané v němčině budou desky vyrobeny s českým logem a nápisem BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Pro práce psané v angličtině budou desky vyrobeny dle volby studenta buď s anglickým logem a nápisem BACHELOR’S THESIS, nebo s českým logem a nápisem BAKALÁŘSKÁ PRÁCE.
Na ukázky tištěných bakalářských prací se můžete přijít podívat na sekretariát ÚMJL, U18A/413.
- Jak uložit práci ve formátu PDF/A a jak postupovat, pokud k BP chci přidat přílohy?
Viz Příloha č. 1 ke Směrnici rektora č. 33/2019 o Pravidlech pro zadávání a zpracování bakalářských, diplomových a rigorózních prací, jejich uložení, zpřístupnění a kontrole původnosti.
Odpověď najdete v prvním článku, odst. 4–6.
- Do BP se na začátek vkládá Zadání bakalářské práce a poté zde bývá Prohlášení autora. Máme si vytisknout dokument dostupný na internetu, sami podepsat a do BP práce vložit?
Zadání BP:
Své naskenované Zadání BP naleznete v Portálu – Moje studium – Nahlížení do spisu. Pokud ho tam nenacházíte, ozvěte se asistentce ÚMJL (na adresu umjl@fhs.utb.cz), která Vám ho znovu naskenuje a zašle e-mailem.
Asistentka ÚMJL zasílá originály Zadání do Nakladatelství UTB pro vazbu BP. Pokud má student zájem tisknout práci jinde, než v Nakladatelství UTB, domluví si na sekretariátu ÚMJL převzetí originálu Zadání BP.
Prohlášení autora:
Při objednávce BP v Nakladatelství UTB je třeba vložit do zasílaného souboru s kvalifikační prací naskenované podepsané Prohlášení autora BP. Toto prohlášení se podepisuje, když má student práci dokončenou, čili třeba ten den, kdy posílá soubor s tiskem do Nakladatelství UTB. Dokument tedy student sám např. doma vytiskne a doma ho i podepíše.
Do IS/STAG nahrává student kvalifikační práci již bez podpisů (týká se Prohlášení autora BP a Zadání BP).
Je to rovněž popsáno zde: Příloha č. 1 ke Směrnici rektora č. 33/2019 o Pravidlech pro zadávání a zpracování bakalářských, diplomových a rigorózních prací, jejich uložení, zpřístupnění a kontrole původnosti.
Postup najdete v prvním článku, odst. 2–3.
V tištěné bakalářské práci – Zadání BP i Prohlášení autora BP s podpisy
Ve Stagu – Zadání BP i Prohlášení autora BP budou mít zakryté podpisy!
- Jaký je rozdíl mezi abstraktem a anotací?
Studenti mohou považovat abstrakt a anotaci za totožnou věc, pokud jejich abstrakt nemá víc než 180 slov. Pokud to odpovídá, mohou zkopírovat abstrakt z bakalářské práce do kolonky “Anotace” v portále. Text abstraktu může být ve slovenštině (na rozdíl od Podkladu, kde musí být téma práce a zásady pro vypracování v češtině).
- Jak probíhá předání bakalářské práce na sekretariátu ÚMJL?
Pokud student tiskne BP v Nakladatelství UTB, pak hotové bakalářské práce předá ústavu rovnou Nakladatelství UTB, studenti se nemusí osobně dostavit. Pokud nebude něco v pořádku, ústav bude studenta kontaktovat. Ústav potvrdí ve Stagu přijetí práce, pokud budou splněny všechny náležitosti, uvedené na webu Diplomanti.
- Kde se dozvím bližší informace o bakalářské práci a státních závěrečných zkouškách?
K dispozici jsou studentům následující komunikační kanály:
- Webové stránky Diplomanti
- Aktuality ÚMJL
- Moodle: Seminář k bakalářské práci (AMP: R. Trušník /NMP: R. Šilhánová)
- Co se stane, když nestihnu BP odevzdat do 6. 5. 2025 do 14:00 hod. Můžu někoho požádat o prodloužení termínu?
Toto je nejstriktnější termín ze všech termínů, které studenti na FHS měli. Kdo neodevzdá BP včas, má nejbližší možnost zase za rok v květnu. Ředitel ÚMJL ani děkan FHS prodloužení termínu nepovolují. Odevzdejte práci s dostatečnou časovou rezevou pro případné úpravy práce dle požadavků asistentky ústavu.
- Jak mám postupovat, když se rozhodnu v řádném termínu bakalářskou práci neodevzdat a státnice odložit?
Studenti, kteří v akademickém roce 2024/2025 nebudou skládat SZZ, nahlásí do konce května 2025 na sekretariátu ÚMJL téma a vedoucího bakalářské práce (nahlášení je nutné, i když se jedná o stejné téma), v termínech zápisu se řádně zapíší do dalšího akademického roku a do začátku listopadu 2025 si v osobním portálu IS/STAG aktualizují podklad pro zadání BP. Další informace studenti získají na studijním oddělení.
- Jak je to s opatřením ohledně GDPR – zneviditelněním podpisů na Zadání BP a Prohlášení autora?
Student odevzdá tištěnou bakalářskou práci (2 výtisky lepené BP nebo jednu lepenou vazbu + jednu pevnou), ve které je podepsané Zadání BP a podepsané Prohlášení autora . Formulář Prohlášení autora je ke stažení zde.
Pro elektronickou verzi, vkládanou do STAGu, student podpisy na Zadání BP zneviditelní, tzn. zakryjete podpis děkana a ředitele. Jména děkana a ředitele zůstanou viditelná, stejně jako razítko. Prohlášení autora vloží do el. práce nepodepsané.
Tedy:
V tištěné bakalářské práci – Zadání BP i Prohlášení autora BP s podpisy
Ve Stagu – Zadání BP bude mít zakryté podpisy, Prohlášení autora BP bude nepodepsané
Vzory naleznete zde.
13. Jak probíhá tisk přes Nakladatelství UTB?
Bude aktualizováno.
Soubor určený pro tisk – musí být ve formátu PDF/A (na toto si dejte pozor, jiné ústavy akceptují i klasický PDF soubor, my však ne), musí obsahovat naskenované Zadání práce (toto je jen, aby se Vám neposunulo stránkování, pracovník Nakladatelství ho vyjme a nahradí ho oficiálním Zadáním s podpisy) a Prohlášení autora včetně Vašeho podpisu.
14. Jak poznám, že práce byla na sekretatiátu ÚMJL přijata?
Asistentka ÚMJL zkontroluje formální náležitosti práce. Pokud není něco v pořádku, kontaktuje studenta e-mailem. Pokud je vše v pořádku, práci přijme. To uvidí student ve Stagu – původní modrá vlaječka u položky Stav práce značí rozpracovanou práci. Když je práce přijata, vlaječka se změní na žlutou, to značí dokončená práce zatím bez pokusu o obhajobu.
15. Kdy budou uveřejněny posudky vedoucího a oponenta práce?
Posudky budou studentovi k dispozici v IS/Stag tři kalendářní dny před obhajobou práce.