Studium v Maďarsku na Eötvös Loránd University

Studentka Lenka studující obor Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na Fakultě humanitních studií se podívala do Maďarska a studovala  na Faculty of Primary and Pre-school Education.

1. Proč studium v Maďarsku?  V Budapešti jsem byla poprvé v roce 2022 a neměla jsem od tohoto města žádné očekávání. Město mě ale neskutečně nadchlo a zalíbilo se mi. Když jsem si poté vybírala, kam vyjet na erasmus a viděla jsem univerzitu v Budapeští, volba byla jasná. Měla jsem pocit, že mi může nabídnout mnohem více, než jsem stihla vidět za 3 dny, a tak se i stalo.
  2. Setkala jste se s jazykovou bariérou? Ani moc ne. Budapešť je turistické místo, takže angličtina byla úplně všude, navíc většina Maďarů uměla anglicky nebo jsme se vždy nějak zvládli domluvit.
  3. Jak probíhal klasický den a výuka. Jsou nějaké odlišnosti mezi českými a maďarskými dětmi? Výuka na univerzitě většinou probíhala v dopoledních či odpoledních hodinách. Málokdy probíhala formou přednášky, většinu času jsme dělali něco interaktivního, zábavného nebo jsme pracovali ve skupinách. Líbilo se mi, že jsme hodiny měli namíchané i s Maďary, takže jsme měli příležitost se pobavit i s místními studenty. Všechny hodiny byly v angličtině a úroveň angličtina byla vysoká.
  4. Jak byste pobyt zhodnotila? Celkově bych pobyt hodnotila kladně. Byla to skvělá zkušenost, ze které jsem se hodně naučila a odnesla si spoustu vzpomínek a zážitků. Navíc jsem měla čas i na cestování, který bych si při studiu na UTB nejspíš nenašla.
  5. Co bylo pro Vás nejtěžší a naopak nejlepší? Nejtěžší pro mě bylo určitě ubytování, ani ne tak ubytování najít, to bylo docela snadné, ale už konkrétně bydlení. Na bytě nám v průběhu Erasmu nastaly komplikace, ale i přesto jsme na ubytování musely zůstat kvůli podepsané smlouvě. Nejlepší pro mě bylo, jak jsem v průběhu pobytu pozorovala, jak se mi lepší angličtina, že už jsem v ní sebevědomější. Také jsem si našla kamarády z různých koutů světa a zároveň jsem se naučila trávit čas sama se sebou.
  6. Šla byste do toho znovu? Určitě ano, kromě nešťastného ubytování, bylo vše úplně skvělé!

Prezentace ke stažení zde.