GA ČR

Seberegulace digitálního chování dětí

• Reg. č.: GA24-11912S
  • Řešitel: Mgr. Karla Hrbáčková, Ph.D.
  • Doba řešení projektu: 1. 1. 2024 – 31. 12. 2026
  • Anotace: Nadužívání digitálních technologií (DT) se týká až čtvrtiny dospívajících v ČR. Ve většině případů je určujícím rysem excesivity ztráta sebekontroly. DT představují obzvláště silné impulzivní síly pro seberegulaci, zvláště pro děti a dospívající, kteří jsou považováni za jednu z nejzranitelnějších skupin online spotřebitelů. Z teorie duálního systému vyplývá, že existuje nerovnováha mezi vědomým kontrolovaným a nevědomým impulzivním chováním, a že implicitní postoje mohou zásadním způsobem ovlivnit sebekontrolu, která působí na excesivitu digitálního chování. Tato dualita sebekontroly vyvrací přesvědčení o její schopnosti regulovat nadměrné digitální chování, ačkoliv vysoká úroveň seberegulace indikuje zdravé užívání DT. Řešení projektu pomůže vysvětlit společné působení implicitních a explicitních postojů a seberegulace na digitální chování dětí a porozumět mechanismu nadměrného užívání DT. Tento výzkum může mít zásadní dopad na přehodnocení programů pro zmírnění nezdravého užívání DT v rámci prevence rizikového chování a významně přispět k podpoře duševního zdraví dětí.