Podpora příjezdů zahraničních akademických a vědeckých pracovníků
K podpoře sdílení zahraničních zkušeností přispěla říjnová návštěva slovenských kolegů z Univerzity J. Selyeho v Komárně. Dr. Diana Borbélyová připravila přednášky pro studenty Učitelství pro mateřské školy týkající se Pedagogické diagnostika v předškolním vzdělávání, zejména se zaměřením na oblast školní připravenosti dětí a využití diagnostických nástrojů. Pro studenty Učitelství pro 1. stupeň základní školy byly nachystány interaktivní semináře dr. Yvette Orsovics z oblasti hudební výchovy, hlasové výchovy i diagnostikování v hudební výchově. Dr. Alexandra Nagyová představila možnosti diagnostikování žáků na 1. stupni ZŠ a systém diagnostického hodnocení vývoje pro děti ve věku 4-8 let na Slovensku. Kolegové z Ústavu školní pedagogiky se sešli s hosty k diskusi o možné výzkumné spolupráci.
V rámci programu Erasmus+ navštívila Ústav školní pedagogiky PaedDr. Bočková, PhD. z Katedry matematiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Společně se studentkami oborů Učitelství a Matematiky představila myšlenku matematických procházek prostřednictvím unikátní aplikace MathCityMap, kterou si měli možnost prakticky vyzkoušet i samotní akademičtí pracovníci. Potenciál platformy spočívá zejména v interaktivitě, zvýšení zapojení žáků, podpoře kritického myšlení a kompetence k řešení problémů. Přínosy aplikace se však neomezují pouze na matematiku, ale mohou být rozšířeny i v kontextu interdisciplinarity. Návštěva ze Slovenska tak byla obohacující zkušeností, která podpořila význam mezinárodních výjezdů a sdílení inovací v rámci odborné komunity.
Podpora příjezdů zahraničních akademických a vědeckých pracovníků či odborníků z praxe na UTB ve Zlíně – návštěva ze Slovinska.
V rámci podpořeného projektu Interní soutěže UTB přivítal Ústav školní pedagogiky doc. Dr. Sanju Berčnik z Ljubljana University in Slovenia. Během týdenní pracovní návštěvy byly realizovány přednášky z oblasti předškolního a primárního vzdělávání s důrazem na společné aktuálně řešení výzvy ve vzdělávání. Dále proběhl interaktivní workshop pro studenty učitelství na téma Spolupráce rodiny a školy. Přínosem příjezdu doc. Berčnik je pokračování ve spolupráci, která byla zahájena již v roce 2017 a bude pokračovat společným publikováním, pracovní cestou do Slovinska nejen z projektové činnosti UŠP, ale i v rámci UTB projektu IKAROS. Projekt naplnil své cíle v rovině profesní i lidské, jelikož po dobu covidové pandemie nebylo možné se osobně setkávat a podporovat dobré vztahy se zahraničními spolupracovníky.
V týdnu od 8. až 12. října 2018 v rámci projektu Formování doktorských center navštívili Fakultu humanitních studií UTB ve Zlíně kolegové z University of Sofia, Kliment Ochridski.
Pro získání nových zkušeností a monitoringu si vybrali Ústav školní pedagogiky FHS (ÚŠP), jehož pracovníci a doktorandi pro své zahraniční návštěvníky sestavili zajímavý program. Hosté navštívili univerzitní knihovnu, seznámili se s bibliografickou databází a diskutovali se studenty předškolní pedagogiky i doktorskými studenty. Dále pro ně pracovníci ÚŠP připravili prohlídku historického města Kroměříž či návštěvu Brna a zajistili návštěvu Základní školy v Horním Němčí. Představena jim byla Univerzitní mateřská škola Qočna, zúčastnili se kurzů Prostředky hudebního projevu, Odborná komunikace v cizím jazyce pro předškolní učitele nebo workshopu o metodice v pedagogických vědách. Na závěr týdenního programu nechyběl kulatý stůl s pracovníky i doktorandy Ústavu školní pedagogiky FHS, kteří se zúčastnili celého programu pro zahraniční hosty. Na závěrečném setkání účastníci kromě diskuze k celkovému zhodnocení návštěvy, vyslovili i zájem o další prohlubování spolupráce mezi pracovišti. Výsledkem pobytu zahraničních hostů je také výměna výzkumných a metodologických zkušeností v oblasti doktorského studia.