covid-19

Koronavirus: jak FHS pomáhá v boji proti němu?

Současná situace, ve které se nachází celá česká společnost, není nijak jednoduchá. Pandemie COVID-19 má vliv na život každého obyvatele ČR, a to jak v jeho osobním, tak i profesním životě. Fakulta humanitních studií zareagovala na nově vzniklé potřeby téměř okamžitě a svou troškou do mlýna přispívá v boji proti tomuto nepříteli. Jsme v tom všichni společně a je třeba si pomáhat – to my na fakultě umíme! Děkujeme všem, kteří se do společného boje jakoukoliv formou zapojují!

Naši studenti zdravotnických nelékařských oborů v 1. linii

Zhruba 25 studentů našeho oboru Všeobecná sestra pomáhá v nemocnicích, ale také v sociálních zařízeních. „Byli jsme požádáni, zda bychom do nemocnic neuvolnili studenty našeho Ústavu zdravotnických věd pro posílení personálního zajištění této složité situace. Samozřejmě jsme ihned souhlasili, oslovili naše studenty a rádi vyjdeme tomuto požadavku vstříc“, uvedl děkan FHS Libor Marek. Studenti budou pomáhat ve zlínské a uherskohradišťské nemocnici a zapojí se do práce napříč všemi odděleními, kde bude jejich práce vyžadována. Studenty jsme vyslali taky do Alzheimercentra Zlín.

Kristýna Bauerová, 3. ročník, obor Všeobecná sestra

Jitka Hulalová, 3. ročník, obor Všeobecná sestra

Barbora Jurtíková, 3. ročník, obor Všeobecná sestra

Martin Škaroupka, 3. ročník, Všeobecná sestra

Staráme se o děti zaměstnanců

Kdo jiný než právě naše fakulta by měla v této době nabídnout pomoc s hlídáním dětí pracujícím kolegům napříč univerzitou? Máme tady přece ty nejkompetentnější studenty, takže jsme zřídili skupinku, ve které je dětem poskytována plnohodnotná péče v průběhu celého pracovního dne. Děti jsou zde v těch nejlepších rukou, protože se o ně starají budoucí učitelky a zdravotníci. Do hlídání se zapojili také studenti jazykových oborů, protože i zde máme nadšence, kteří rádi pracují s dětmi a ve volném čase třeba doučují angličtinu či němčinu – tak proč toho nevyužít i v této situaci? Děti si pod dohledem plní domácí úkoly zadané školou, hrají hry a dělají různé motivační aktivity. Rodiče si tuto možnost hlídání jejich ratolestí velmi pochvalují, protože se mohou i v těchto dnech spolehnout na to, že je o děti postaráno.

Roušky pro všechny!

V podstatě celé Česko, nebo spíš všichni, kterým to jen trochu jde, v dnešních dnech šijí roušky. Výjimkou nejsou ani studenti FHS. Spontánně vytvořili skupinky, které kromě samostudia šijí roušky a dodávají je do zlínské nemocnice i jiných potřebných zařízení. Ale nezapojují se jenom studenti, zahanbit se nenechají ani naši učitelé. Jednou z aktivních „švadlenek“ je i dr. Jana Semotamová z Centra jazykového vzdělávání FHS. Ta na zprávu o nedostatku roušek zareagovala hned na začátku pandemie. Nejprve rouškami vybavila celou svou rodinu a pak spustila velkou šicí akci s látkami od univerzity. „Když jsem zjistila, že to docela jde, tak jsem nabídla pomoc panu rektorovi, který rozjel kolotoč, a hned druhý den jsem vyfasovala roli látky na roušky. Setkala jsem se s kolegyněmi z FMK, které mezitím promyslely šikovnou variantu, kdy lze do roušky vložit kapesník nebo ubrousek,“ popsala začátky své práce dr. Semotamová. Její roušky tak nosí zahraniční studenti UTB, zaměstnanci menzy nebo třeba děti v naší školce a nezapomněla ani na své kolegy z fakulty.

Chcete se stát dobrovolníkem nebo naopak potřebujete pomoc?

Univerzita se společně se svými studenty a skauty zapojila do podpory dobrovolnické sítě, která zajišťuje pomoc těm nejpotřebnějším (lidé nad 60 let, chronicky nemocní, osoby se sníženou imunitou). Na stránce o dobrovolnické činnosti najdete formuláře, které můžete vyplnit.

Máte dotazy?

Snažíme se vás co nejvíce informovat o vlivu současné situace na vaše studium, proto jsme pro vás zřídili stránku FAQ: COVID-19 A VÝUKA, kde najdete odpovědi na nejčastější dotazy, které vás trápí.

Stay strong!

Prostě – to, že je na fakultě dočasně pozastavena výuka, neznamená, že jsou všichni zaměstnanci a učitelé doma a houpají nohama. Kdepak! Vy studenti se věnujete samostudiu a my, kromě šití roušek a jejich rozvážení, pilně pracujeme na tom, abychom Vám k samostudiu dali co nejlepší podmínky – s Moodlem vstáváme i chodíme spát, zapojujeme ajťáky pro realizaci nových způsobů výuky na dálku, upravujeme termíny… Shrnuto, podtrženo: snažíme se Vám co nejvíce nahradit Vaši přítomnost v lavicích. A i když se fyzicky nepotkáváme na chodbách ani v hodinách, myslíme na Vás… společně to zvládneme, takže STAY STRONG!

Kde si naší pomoci všimli?

Zdroj: https://tn.nova.cz/clanek/martin-chce-delat-intenzivni-medicinu-sam-se-prihlasil-do-prvni-linie.html