GA ČR

Německá literatura a kultura na Valašsku: evropský rozměr regionálního kulturního diskurzu

• Reg. č.: 16-11983S
  • Řešitel: Mgr. Libor Marek, Ph.D.
  • Anotace: Podstatou navrhovaného projektu je výzkum německé literatury a kultury na Valašsku v druhé polovině 19. století a v první polovině 20. století, přičemž na Valašsko se pohlíží jako na svébytný multikulturní prostor zahrnující vedle české kultury i významné stopy německého kulturního živlu. Projekt odhalí vědecky dosud neuchopenou kapitolu literárních a kulturních dějin. Jeho výsledky přispějí nejenom k osvětlení plurality kulturních diskurzů na Valašsku, ale především umožní vyhodnotit specifický přínos regionu pro německou literaturu a kulturu. Cílem výzkumu je analýza primárního materiálu (knižně vydaných literárních textů a archivních zdrojů), kritická reflexe a začlenění této literatury a kultury do českého a německého, resp. evropského literárněvědného nebo kulturně-historického kontextu. Získané poznatky budou prezentovány publikační a ediční činností zaměřenou na českou i evropskou badatelskou komunitu, a to prostřednictvím monografie, kritické edice pramenů, analytických studií.