TA ČR – Technologická agentura České republiky

TA ČR – Program ÉTA

Koncepce vzdělávání pro generaci Alfa s využitím badatelských principů učení se v mateřské škole

• Reg. č.: TL02000331
  • Řešitel: doc. PaedDr. Jana Majerčíková, PhD.
  • Projekt je řešen s finanční podporou TA ČR
  • Anotace: Projekt reaguje na požadavky 4. průmyslové revoluce (Průmysl 4.0) týkající se i revitalizace strategií i obsahu vzdělávání. Současné děti předškolního věku jsou sociology označovány jako generace Alfa. Jsou to děti narozené po roce 2010. Předpokládá se u nich dramatická změna způsobu života, protože technika a technologie jsou integrální součástí všech jeho dimenzí. Je tedy potřebné uvažovat nad tím, jak má být komponována jejich aktuální školní příprava s ohledem na jejich optimální fungování v období dospělosti. V tomto kontextu je vhodné využít model badatelského vzdělávání jako přístup, který umožňuje vytvářet a rozvíjet schopnosti a dovednosti žáků, dětí hledat a objevovat, zkoumat a porozumět vědeckým pojmům, odkrývat vědecké principy a uvažovat nad jejich uplatňováním v reálném životě. Typickými odběrateli výsledků projektu budou mateřské školy a jejich učitelé. Výsledkem bude koncepce vzdělávání založená na formování sociálních a kognitivních dovedností dětí s využitím badatelských principů učení se. Projekt podpoří rozvoj profesních kompetencí učitelů a rovněž budoucích učitelů mateřských škol.