GA ČR

Bílá místa neformálního vzdělávání dospělých v České republice: Neúčastníci a jejich sociální světy

• Reg. č.: 19-00987S
  • Řešitel: Mgr. Jan Kalenda, Ph.D.
  • Anotace: Přes výraznou mezinárodní akumulaci poznatků o účastnících neformálního vzdělávání a bariérách jejich vzdělávání nebyla v České republice doposud dostatečně adresována problematika osob neúčastnících se vzdělávání dospělých a kognitivních a non-kognitivních determinant jejich neúčasti. V tomto ohledu bude cílem projektu analýza kognitivních a nonkognitivních determinant neúčasti na neformálním vzdělávání dospělých v České republice u sociálních skupin s nejvyšším výskytem vzdělávacích bariér a nejnižší úrovní účasti na něm. Pro tento účel je předložen tříletý projekt základního výzkumu se smíšeným metodologickým designem s kombinací postupů kvalitativní výzkumné strategie na bázi zakotvené teorie a kvantitativní metodologie měřící distribuci znaků na výběrovém vzorku české populace validním a reliabilním výzkumným nástrojem. Díky tomu dojde k ověření zjištění získaných z kvalitativní výzkumné fáze a jejich generalizace na úroveň ČR. Výsledkem projektu bude zasazení závěrů projektu do národního rámce vzdělávací politiky a jejich konfrontace se situací ve středoevropském kontextu.